Wszystko wskazuje na to, że w bieżącym roku nastąpi rozstrzygnięcie jaka technologia zwycięży w bezprzewodowych systemach 4G.

Data dodania: 2009-04-20

Wyświetleń: 1670

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wszystko wskazuje na to, że w bieżącym roku nastąpi rozstrzygnięcie jaka technologia zwycięży w bezprzewodowych systemach 4G. W łączności bezprzewodowej zdefiniowano pojęcie Sieci Czwartej Generacji - 4G. Sieć 4G powinna zapewniać transmisje mobilne o przepływności 100 Mb/s i stacjonarne 1 Gb/s. Rozwój mobilnych technologii w kierunku 4G biegnie obecnie dwiema drogami: WiMAX i LTE.

WiMAX jest technologią bardziej zaawansowaną, jeśli chodzi o wdrożenia. Jednak brak jej dużego marketingowego sukcesu, który skłoniłby producentów do uruchamiania produkcji nowych, tańszych urządzeń.

Koncepcja zbudowania ogólnoamerykańskiej sieci 4G w oparciu o WiMAX, forsowana najpierw przez firmę Sprint, a następnie jako wspólne przedsięwzięcie z Clearwire, napotyka na ciągle trudności. Mimo poniesionych nakładów rzędu 3 miliardów dolarów, do tej pory usługę uruchomiono jedynie w dwóch ośrodkach: Baltimore i Portland. W tym roku zapowiadane jest dołączenie 10 miast, jednak znowu powstają przeszkody. Pod koniec ubiegłego roku z prac nad technologią WiMAX zrezygnował Alcatel - Lucent, w styczniu nad rozwojem mobilnych urządzeń WiMAX przestała pracować Nokia. Zdaniem wiceprezesa Nokii Anssi Vanjoki technologia LTE jest bardziej przyszłościowa.

LTE (Long Term Evolution) - to rozwinięcie systemu telefonii komórkowej o zapowiadanej przepływności 100 Mb/s. Standard ten został już przyjęty jako podstawa sieci 4G przez: AT&T, Telstra, Vodafone, China Telecom, T-Mobile i Verizon.

W styczniu tego roku zostało podpisane porozumienie pomiędzy Ericsson i TeliaSonera o uruchomieniu komercyjnej sieci LTE w Sztokholmie. Na początku lutego Motorola uruchomiła w Swindon w Wielkiej Brytanii pierwszą testową sieć telekomunikacyjną pracującą w technologii LTE (4G).

Na targach CeBIT 2009 jedynym eksponatem dotyczącym technologii LTE
był ... plakat na stoisku Alcatela. Brak środków na nowe inwestycje może
wstrzymać zarówno rozwój WiMAX, jak i LTE.


cebit_2009_10

DIPOL, Kraków

Licencja: Creative Commons
0 Ocena