Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej coraz mniej Polaków stara się o wizy i możliwość pracy w USA a coraz więcej zainteresowało się państwami europejskimi.

Data dodania: 2007-05-15

Wyświetleń: 7502

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Krajami cieszącymi się niezmiennie największą popularnością wśród poszukujących sezonowej oraz stałej pracy za granicą są Niemcy, Hiszpania i Francja.

Praca w Niemczech:
Rodacy chętni na wyjazd do sąsiadów zza zachodniej granicy poszukują różnego rodzaju pracy sezonowej. Pomimo innych możliwości wyjazdów, taki sposób zarobkowania nadal cieszy się ogromną popularnością. Z samej północno-wschodniej Polski z możliwości tego typu zatrudnienia skorzystało w ciągu ostatniego roku ponad 14 tys. osób.

Można także pracować w Niemczech jako pomoc domowa. Tego typu zajęcie kwalifikowane jest również jako praca sezonowa, jednak najczęściej umowę z pracodawcą podpisuje się na dość długi okres czasu. Może on trwać nawet do 3 lat. Zajęcie to nie cieszy się jednak zbyt dużym zainteresowaniem Polaków.

Praca w Hiszpanii:
Praca w rolnictwie przy sadzeniu i zbieraniu truskawek, winogron, ziemniaków i cykorii czeka na rodaków w Hiszpanii. Choć od początku tego roku wyjechało tam w celach zarobkowych znacznie mniej Polaków niż do Niemiec, to ich liczba stale sukcesywnie się zwiększa. Można prognozować, że Półwysep Iberyjski będzie kolejnym obszarem często odwiedzanym przez polskich pracowników sezonowych.

Praca we Francji
Coraz większym zainteresowaniem pracowników sezonowych z Polski cieszy się Francja. Do wyjazdu w te rejony Europy zachęcają znacznie mniejsze niż gdzie indziej wymagania językowe. Najczęściej poszukiwane przez francuskich pracodawców zawody to: piekarz, monter, spawacz, murarz, operator dźwigu czy dmuchacz szkła. Potrzebni są także pracownicy branży hotelarsko-gastronomicznej. Miejsca pracy czekają również w parkach rozrywki. Swe oferty poszukującym pracy Polakom przedstawił także Disneyland.

Obecnie do Francji mogą wyjechać rodzimi: hydraulicy, mechanicy maszyn rolniczych, pielęgniarki, kelnerki, murarze, sprzedawcy, kucharze i cukiernicy.


W kolejnym artykule przedstawię temat Praca w USA...

Licencja: Creative Commons
0 Ocena