Większość użytkowników komputerów zna to pojęcie i używa tapet w codzienniej pracy. Ale co z tymi, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z komputerem? Specjalnie dla nich przybliżymy pojęcie tapeta na pulpit.

Data dodania: 2007-05-15

Wyświetleń: 11252

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tapeta na pulpit (z angielskiego - wallpaper) to ogólnie przyjęte określenie grafiki komputerowej (obrazek lub zdjęcie), która stanowi tło pulpitu (z angielskiego - desktop) systemu operacyjnego. Tłem pulpitu może być dowolny plik graficzny w formacie obsługiwanym przez system operacyjny, również plik zawierający animację (GIF), jednak najczęściej stosuje się format JPEG ze względu na dość mały rozmiar pliku i stosunkowo dobrą jakość przy plikach graficznych zawierających zdjęcia. W przypadku wyłączenia tapety, tło pulpitu jest zastępowane przez jednolity kolor. Część użytkowników komputerów nie używa tapet na pulpit i zastępuje je jednolitym tłem (zazwyczaj czarnym lub innym ciemnym) ze względu na fakt iż takie tło mniej męczy oczy podczas używania komputera.

Położenie tapety na pulpicie monitora może być ustawianie w kilku formatach:

do środka - obraz jest umiejscowiony na środku ekranu w swojej rzeczywistej wielkości (jeśli nie mieści sie na ekranie to zostaje przycięty, jeśli jest mniejszy niż rozdzielczość ekranu - zostaje otoczony jednolitym tłem)

sąsiadująco - gdy obraz jest mniejszy od rozdzielczości monitora, fragmenty pulpitu nie zasłonięte przez tapetę zostają przykryte przez mniejsze fragmenty całego obrazu tapety

rozciągnięcie - obraz tapety jest tak rozciągany / zwężany, aby zajął całą przestrzeń pulpitu. Taki format jest najczęściej używany.

Jednymi z najbardziej popularnych są w tej chwili tapety z krajobrazami, ale oprócz nich często spotyka się również tapety z modelkami (często są to tapety erotyczne), ze zwierzętami, rysunki 3D, tapety miłosne, abstrakcje graficzne i wiele innych.
             

Ostatnimi czasy tapetą na pulpit określa się także tapety telefonów GSM, ale o tym napiszę w następnym artykule.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena