Jaki diament wybrać

Data dodania: 2009-04-16

Wyświetleń: 2797

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Naturalne diamenty mają miliony lat. W jednym takim małym kamieniu możemy zobaczyć historię, naszej planety. Diamenty jednak są dobrem natury i tak jak wszystkie jej dobrodziejstwa – wyczerpują się z czasem. Ilość miejsc wydobycia i wielkość złóż kończy się, więc już za 20 lat nie będzie dostępnych w sprzedaży naturalnych diamentów.
Ludzie nie chcą stracić tego najbardziej wartościowego i najtwardszego kamienia na świecie. Postanowili sami uzupełnić rynkowe braki, które nastąpią za kilkanaście lat i na własną rękę wyprodukować jego nędzną podróbkę. Nauczyliśmy się już naśladować „matkę naturę”, bo czym innym można nazwać coś, co powstało w laboratorium w czasie jednego dnia, zamiast w ziemi przez miliony lat? Nawet, jeżeli nasza podróbka uda się i wyprodukujemy najlepszy i najpiękniejszy diament to ile może być wart ten nasz idealny diament, który ma jeden dzień, w porównaniu z tym, który ma miliony lub nawet miliardy lat? Najbardziej żółty i najbardziej „zanieczyszczony” inkluzjami kamień, będzie tym wyjątkowym, oryginalnym antykiem, a nie seryjną produkcją identycznych klonów. Każdy oczywiście musi sam podjąć decyzję, czy woli mieć milion letni oryginał, czy wczoraj wykonaną kopię.
Kiedy już podejmiemy decyzję o zakupie, musimy zastanowić się, co wybrać? Każdy diament jest inny, jedyny w swoim rodzaju, a na cenę mają wpływ jego parametry. W diamentach wyróżniamy 4 najważniejsze charakterystyki, wpływające na jego wartość: kolor, czystość, wielkość i szlif. Duże znaczenie ma także kształt. Logicznie myśląc powinno być tak, że im kształt jest rzadszy tym wyższa będzie jego cena. W jakimś stopniu tak właśnie jest, ale… najwyżej ceniony jest najpopularniejszy okrągły kształt tzw. brylantowy. Jest on trudniejszy do wykonania, więc potrzebuje lepszych umiejętności szlifierza, a także dużej wielkości surowego diamentu, gdyż pozostające odpady mogą stanowić nawet do 70%.
Co jest najważniejsze, od czego zacząć? Dla każdego będzie to, co innego, gdyż każdy z nas jest wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju i każdy ma inny gust. Ważne jest, jakie przeznaczenie ma mieć nasz diament i jaką kwotą dysponujemy, aby ją przeznaczyć na zakup odpowiedniego kamienia. Musimy zastanowić się najpierw,
a) czy ma on być długoterminową lokatą, diamentem inwestycyjnym, który przynosi największe zyski, b)czy ma to być kamień do oprawy w wyrób jubilerski, który cieszyć nas będzie swoim pięknem przez lata.
W obu przypadkach, może stać się on najlepszym dziedzictwem rodowym, przekazywanym przez pokolenia.
Dla większości z Nas różnica w wyglądzie pomiędzy najczystszym, a średniej czystości diamentem, czyli inwestycyjnym, a jubilerskim, nie będzie wcale widoczna. Różnicę pomiędzy nimi zobaczyć można wyłącznie pod mikroskopem, w przeciwieństwie do ceny, którą już widać gołym okiem. Więc jeżeli nie widać różnicy to, po co wydawać więcej pieniędzy, gdy tylko chcemy oprawić nasz kamień?
Inaczej rozpatruje się element koloru diamentu. Ma on ogromny wpływ, na jakość i cenę diamentu. W przypadku diamentów przeźroczystych, czyli tzw. białych ,im wyższy kolor tym piękniej wygląda nasz diament, gdyż większa ilość odbijanego w nim światła daje wyjątkowy efekt. Klasyfikacja kolorów zaczyna się od „D” – jest to najrzadziej występujący w naturze kolor i dochodząc (według alfabetu), aż do „Z”, który uważany jest już na przemysłowy, nie nadający się do oprawy w jubilerstwie.
W zależności od wielkości i koloru, ceny detaliczne diamentów wahają się:
Podane wielkości, czystości i kolory dostosowane są do najbardziej popularnie umieszczanych w wyrobach jubilerskich, czyli w czystości od Si2-I2 i kolorach od H do P
0.5-0.69ct – ceny osiągają od 1 835$ do 420$
0.7-0.89ct – ceny od 3 863$ do 689$
0.9-0.99ct – ceny od 5 960$ do 1 134$
1.0-1.49ct – ceny od 10 639$ do 1 400$

Podane wielkości, czystości i kolory dostosowane są w najbardziej popularnych diamentach inwestycyjnych, czyli w czystości od IF-Si1 i kolorach od D do H
0.5ct-0.69ct – ceny od 7 921$ do 1 610$
0.7ct-0.89ct – ceny od 12 709$ do 3 332$
0.9ct-0.99ct – ceny od 17 602$ do 5 922$
1.0ct-1.49ct – ceny od 48 187$ do 8 120$
Ciekawostki:
Duże diamenty są rzadsze niż małe, dlatego ich cena wzrasta nieproporcjonalnie. Koszt dwu karatowego diamentu jest znacznie wyższy, niż dwukrotność kosztów, tej samej jakości, jedno karatowego diamentu.
Pierścionek wykonany z wielu małych diamentów o łącznej wadze jednego karata będzie zdecydowanie tańszy niż pierścionek z jednym diamentem wielkości jednego karata, nawet pomijając trudność wykonania takiego wyrobu.
Więc ile wart jest dla ciebie diament?
Opublikowano za zgodą Sekrety Biżuterii. Przejedz do http://sekretybizuterii.blogspot.com/
Licencja: Creative Commons
0 Ocena