Wartość Diamentów

Data dodania: 2009-04-16

Wyświetleń: 4088

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Diamenty są najbardziej skoncentrowaną wartością na świecie, czyli są najbardziej cenne przy najmniejszych gabarytach.
Dlaczego diamenty są drogie? Ich wartość wzrasta wraz z kolejnymi etapami w tzw. „rurociągu diamentowym”, czyli w drodze z kopalni, poprzez szlifierzy, giełdę diamentów, kolejnych dealerów, jubilerów aż do klienta. Aby ograniczyć cenę zakupu najlepiej pozostawić sklepy jubilerskie na uboczu i udać się do źródła.
Wiadomym jest, że nie uda nam się kupić diamentu bezpośrednio z kopalni, ale możemy kupić go od bezpośrednich diamentowych dealerów jako tzw. diament luzem, czyli bez jubilerskiej oprawy.
Zmieniając diament w dowolny klejnot samemu pomijamy część wliczonego w końcową wersję kosztu, czyli cena będzie niższa niż przy kupnie gotowego wyrobu.

Największym pozytywem inwestycyjnym w posiadaniu diamentów są ich niewielkie rozmiary przy równoczesnej dużej wartości. Można nosić wspaniałą diamentową biżuterię na swoim ciele, a nawet przejechać z nią cały świat, gdyż diamenty ważą minimalnie i nie są rozpoznawalne przez detektory metalu na lotniskach.
Nie ma znaczenia gdzie postanowimy sprzedać nasze diamenty, ich wartość na całym świecie jest taka sama, gdyż uzależniona jest od ogólnoświatowego cennika tzw. Rapaportu. Rapaport jest standardem w ocenie cen diamentów. Tak jak w przypadku wszystkich surowców naturalnych ceny diamentów będą wzrastały wraz ze spadkiem ilości ich wydobycia.
Garet Penny z De Beers stwierdził, w listopadzie 2008 roku, że jeżeli utrzymamy wydobycie diamentów na niezmienionym poziomie to wciągu 20 lat ich zasoby całkowicie się wyczerpią. Co to może oznaczać? Tylko tyle, że za 20 lat naturalny diament będzie wysoko cenionym i pożądanym rarytasem.
Wartość diamentów określa się według ich charakterystyk. Najbardziej cenione i uważane za najlepszą inwestycję są diamenty najrzadsze, czyli o najwyższych parametrach. Najlepszym kolorem w diamentowej skali jest kolor D i o czystości IF (zupełnie czysty wewnątrz).
Roczne światowe wydobycie diamentów o kolorze D, czystości IF i o wadze np. od 1 do 1.39 karata, wynosi łącznie mniej niż 900 karatów. Znaczy to, że aby wyprodukować 750 diamentów o takich charakterystykach trzeba, w kopalni, wydobyć ponad 800 000 000 ton skał, w których znajdują się diamenty.
Opierając się na tym wszystkim, od razu widać, dlaczego cena diamentów jest wysoka i nadal wzrasta.
Dla wszystkich zapobiegliwych i przede wszystkim dla inwestorów jest to odpowiedni moment, na inwestycyjne kupno diamentów, aby zabezpieczyć swoje finanse na przyszłość.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena