W dobie kryzysu gospodarczego jednym z najlepszych rozwiązań mających na celu redukcję kosztów jest ograniczanie zatrudnienia. W obecnej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z agencji pracy tymczasowej.

Data dodania: 2009-04-15

Wyświetleń: 2057

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W dobie kryzysu gospodarczego jednym z najlepszych rozwiązań mających na celu redukcję kosztów jest ograniczanie zatrudnienia. W obecnej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z agencji pracy tymczasowej.

Choć dla wielu jest to sytuacja nie do przyjęcia globalizacja gospodarki wymusza nieustannego podnoszenia elastyczności w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Na czym w skrócie polega współpraca z agencjami pracy tymczasowej? Przede wszystkim należy wiedzieć, że praca tymczasowa pomaga sprostać niedoborom stałego personelu lub tymczasowo zwiększyć zdolność produkcyjną. Pracownik tymczasowy wykonuje zadania na rzecz przedsiębiorstwa nie będąc przy tym jego pracownikiem, lecz pracownikiem „wynajmującej go” agencji.

Taka forma zatrudnienia jest bardzo korzystna dla małych i średnich przedsiębiorstw (związane jest to z ich wrażliwością na koszty rekrutacji i redukcji stałego personelu). Bodaj największą zaletą skorzystania z usług agencji pracy tymczasowej jest uproszczenie, profesjonalizacja oraz racjonalizacja zatrudnienia w przedsiębiorstwie. Wiąże się to z tym, że to właśnie na ów agencjach spoczywa ciężar przeprowadzenia procesu rekrutacji oraz zajęcie się formalną stroną zatrudnienia, za co pracodawca-użytkownik decyduje się agencji zapłacić.

Jakie korzyści wynikają dla pracownika tymczasowego? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, że praca tymczasowa jest jak najbardziej legalną formą zatrudnienia pozwalająca na budowanie przez pracownika stażu pracy. Agencja pracy tymczasowej odprowadza składki do budżetu państwa i realizuje wszystkie inne zobowiązania publiczno-prawne, (nie jest to bez znaczenia z punktu widzenia rynku pracy oraz gospodarki państwa).

Ponadto praca czasowa daje możliwość zarobienia sporych pieniędzy przez osoby, które już od dłuższego czasu utrzymywały się tylko z zasiłku. Każdy pracownik tymczasowy ma prawo do określonego minimalnego wynagrodzenia brutto. Obowiązuje dla nich taki sam tydzień pracy, jak dla stałych pracowników pracodawcy-użytkownika, a w przypadku nadgodzin pracodawca powinien wypłacić dodatkowe wynagrodzenie. Ważna jest też kwestia urlopowa- jeśli pracownik tymczasowy pracuje w pełnym wymiarze godzin (zazwyczaj 40 godzin), w ciągu roku przysługują mu 24 dni urlopu. Ponadto podlegają oni ubezpieczeniom społecznym (a co za tym idzie mają prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego). W razie choroby, agencja pracy tymczasowej wypłaca mu wynagrodzenie chorobowe z własnych środków.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena