Portale społecznościowe to narzędzia znakomicie wspomagające rozwój firm. Im więcej mają opcji, tym więcej korzyści dla przedsiębiorców. Konkurencja jest potrzebna, więc z pewnością na rynku znajdzie się miejsce dla wielu tego typu portali - mówi Bartłomiej Niewiński, założyciel portalu Biznes-Klasa.pl.

Data dodania: 2009-04-14

Wyświetleń: 2243

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy polskie firmy w swoich działaniach często wykorzystują biznesowe serwisy społecznościowe?
Bartłomiej Niewiński, założyciel portalu Biznes-Klasa.pl:

- Mimo, że serwisy społecznościowe to bardzo dobra forma promocji, to jednak polskie firmy ciągle korzystają z nich w niewielkim stopniu. Wciąż nie dostrzegają wielu korzyści, które mogą dać im takie portale. Przedsiębiorcy często nie wiedzą o tym, że obecność firmy w portalach społecznościowych to sposób na tanią reklamę i budowę wizerunku firmy. To dobra metoda na wypromowanie swoich produktów i usług.

Warto pamiętać o tym, że właśnie portale społecznościowe, zwłaszcza biznesowe, są znakomitą bazą informacji na temat konkretnych branż i innych firm. Dlatego na pewno warto korzystać z tego typu narzędzi.

W ostatnim czasie powstało wiele portali społecznościowych. Dlaczego internauci mieliby wybrać akurat Biznes-Klasę?

- Biznes-Klasa powstała po to, aby skutecznie ułatwić osobom i firmom nawiązanie kontaktów biznesowych. Nie chodzi tu tylko o odnalezienie kolegów z innych firm, ale przede wszystkim - nawiązywanie nowych, perspektywicznych znajomości. Tu można poznać wiele osób prowadzących biznes w branżach, które są związane z naszą działalnością. Te osoby to często znajomi naszych znajomych - a dzięki temu będzie można prowadzić z nimi interesy na bardziej przyjaznej, koleżeńskiej stopie.

Biznes-Klasa to świetny sposób na promocję zarówno dla dużych, jak i początkujących firm. Jeśli ktoś nie znalazł profilu swojej firmy - sam może go założyć. Warto zamieścić jej obszerny opis i ofertę. Jak wiadomo, im bardziej szczegółowy opis, tym więcej szans na pozyskanie nowych partnerów i klientów.

Czy portal wprowadził jakieś specjalne narzędzia, które mogą ułatwić współpracę między firmami?

- Oczywiście. Tym, co z pewnością wyróżnia Biznes-Klasę, jest duża liczba wprowadzanych przez nas opcji dla firm. Bo im więcej portal ma opcji, tym więcej korzyści dla przedsiębiorców. Uważam, że dzięki temu Biznes-Klasa.pl daje obecnie bardzo duże możliwości do rozwoju przedsiębiorstw. Aby rozwijać działalność i ofertę firmy na portalu, można między innymi zamieszczać bezpłatnie ogłoszenia biznesowe, organizować spotkania, dołączać do grup branżowych. Bardzo przydatną opcją są opinie o innych przedsiębiorstwach oraz możliwość uzyskania opinii o swojej firmie.

W ułatwianiu kontaktów między przedsiębiorcami pomaga specjalna wyszukiwarka osób i firm, która wskazuje ścieżkę znajomości, a więc drogę, jaka dzieli nas od poszukiwanej firmy. Wystarczy, że przedsiębiorca znajdzie kogoś, kto zna bezpośrednio osobę, z którą chce się skontaktować. Nie ma tu mowy o żadnym długu wdzięczności, a kontakt jest znacznie łatwiejszy i prostszy niż dotychczas. To, co dotychczas było dla wielu przedsiębiorców przeszkodą, od tej pory nie istnieje.

Teraz z Biznes-Klasą firmy mogą także znaleźć pracowników?

- Tak, umożliwia to nasz najnowszy dział „Praca”. Nowe opcje i narzędzia zostały stworzone zarówno z myślą o osobach poszukujących pracy, jak i pracodawcach, którzy ją oferują. Tu można znaleźć między innymi oferty zatrudnienia, CV osób poszukujących pracy, jak też praktyczną wyszukiwarkę.

Staraliśmy się zebrać tu wszystkie informacje, które pomogą skutecznie znaleźć dobrą pracę lub pracownika. Nowy dział został zaprojektowany tak, aby był łatwy i przyjazny w użyciu. Co ważne, dział „Praca”, mimo że funkcjonalnością wcale nie odbiega od wiodących portali tego typu, jest w 100 procentach bezpłatny - czego nie można powiedzieć o wielu portalach, które pomagają w szukaniu pracy.

Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedna sprawę - dotychczas portal przyciągał użytkowników głównie nowymi opcjami i narzędziami, teraz organizuje także akcje konkursowe. „Bądź aktywny - wygrywaj z Biznes-Klasą” oraz „Drzewko od Biznes Klasy” - to akcje skierowana do wszystkich użytkowników portalu. Na tych, którzy aktywnie korzystają z narzędzi udostępnianych na profilach osób i firm, czekają nagrody.

Ostatnio Biznes-Klasa.pl zmieniła szatę graficzną. Dlaczego zdecydowaliście się na ten krok?

- W związku z dodawaniem nowych opcji portal został tak bardzo rozbudowany, że szata graficzna stała się już niewystarczająca. Trzeba było ją przebudować i odświeżyć.
Dzięki zmianom portal jest bardziej przejrzysty, a korzystanie z niego znacznie łatwiejsze. W nowej szacie Biznes-Klasy strony są bardziej dopracowane pod względem graficznym. Pojawiło się też wiele nowych i atrakcyjnie wizualnych elementów. Zmiany dotyczą także kolorystyki.

Generalnie portal jest teraz bardziej przyjazny dla oka. Dzięki nowemu designowi stał się bardziej czytelny - a przez to bardziej praktyczny. Mamy nadzieję, że przełoży się to na większa wygodę i funkcjonalność. Jednak najważniejszą zmianą, której nie widać, jest całkiem nowy silnik - dzięki niemu znacznie wzrosło bezpieczeństwo danych zamieszczanych przez użytkowników.

Jak chcecie walczyć z konkurencją?

- Co do innych portali społecznościowych - my nie zamierzamy z nimi walczyć. Konkurencja jest potrzebna, więc z pewnością na rynku znajdzie się miejsce dla wielu z nich. Warto podkreślić, że różnimy się od innych tego typu portali. Wiele z nich jest skierowanych na rozwój zawodowy użytkowników, natomiast naszym głównym celem jest pomoc firmom w kontaktach biznesowych.

Korzystałem z innych serwisów społecznościowych i - powiem szczerze - w wielu przypadkach oferowane przez nie usługi są zbyt skomplikowane. Nawet tak prosta czynność, jak znalezienie znajomych, jest zaskakująco zawiła. Z kolei my postawiliśmy na rozwiązania, które sprawdziły się na najbardziej popularnych portalach. To sposoby proste, przejrzyste i czytelne - czyli najlepsze. Dzięki nim każdego użytkownika można szybko znaleźć za pomocą przejrzystej wyszukiwarki. Przecież nie ma sensu komplikowanie internautom życia, jeśli są prostsze rozwiązania. Niech użytkownicy wybiorą to, z czego najlepiej im się korzysta.

Jakie plany portalu na przyszłość?

- Na pewno Biznes-Klasa.pl wciąż będzie rozbudowywana. Naszym priorytetem jest to, by użytkownicy mogli korzystać z jak najciekawszych usług, ale jednocześnie portal był jak najprostszy w użytkowaniu. Ciągle wprowadzamy zmiany i mamy ciekawe plany. Już niebawem pojawią się opcje niespotykane na innych tego typu portalach. Ci, którzy do nas zaglądają, na pewno ich nie przegapią.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Sylwester Sacharczuk
Licencja: Creative Commons
0 Ocena