Każdy przedsiębiorca zna tą sytuację: chce skontaktować się z pewną osobą, ma znajomego, który ją zna i mógłby ułatwić kontakt - a jednak nie prosi go o pomoc. Teraz już nie powinno być z tym problemu.

Data dodania: 2009-11-03

Wyświetleń: 2708

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przedsiębiorcy mają problemy z dotarciem do wyszukanych konkretnych osób, które mogłyby być ich partnerami biznesowymi. Często są to znajomi ich znajomych - aby się z nimi spotkać, wystarczyłoby uruchomić odpowiednie kontakty. Jednak tak się nie dzieje - przedsiębiorcy nie proszą o pomoc i wszystko kończy się tylko na dobrych chęciach.

Z czego to wynika? Jedni nie chcą prosić, bo nie lubią mieć długów wdzięczności. Inni nie decydują się na kontakt, bo przedsiębiorcy, którzy mogą im pomóc, nie są według nich wystarczająco bliskimi znajomymi - i nie wiedzą, jak mogliby zareagować na prośbę. Przyczyną mogą być też inne obawy.

O łatwiejszy kontakt

Generalnie efekt jest taki, że przedsiębiorcy nie decydują się na korzystanie ze swoich znajomości. I pewnie wielu z nich dużo na tym traci. Tak naprawdę brakuje jednego kontaktu lub narzędzia, które pomogłoby w nawiązaniu współpracy. Teraz takie narzędzie już istnieje. Od listopada ubiegłego roku działa portal społecznościowy dla przedsiębiorców, którego głównym celem jest właśnie pomoc w biznesowych kontaktach. Na portalu Biznes-Klasa.pl wszyscy użytkownicy działają w myśl zasady: „po znajomości łatwiej". Działa tu specjalna wyszukiwarka osób i firm, która pokazuje tzw. ścieżkę znajomości - a więc drogę, jaka dzieli przedsiębiorcę od firmy, której szuka lub z którą chce uzyskać łatwiejszy kontakt.

Wystarczy że przedsiębiorca znajdzie kogoś, kto zna bezpośrednio osobę, z którą chce się skontaktować. To pozwoli spotkać się na stopie koleżeńskiej. Jeśli przedsiębiorca chce coś sprzedać, kupić, nawiązać z kimś współpracę - dzięki portalowi Biznes-Klasa.pl może zrobić to po znajomości. Czyli znacznie łatwiej niż dotychczas. Nie ma tu mowy o żadnym „długu wdzięczności", a kontakt jest znacznie łatwiejszy i prostszy niż dotychczas. To, co dotychczas było dla wielu przedsiębiorców przeszkodą, od tej pory nie istnieje.

Biznes-Klasa.pl jest portalem społecznościowym, który przede wszystkim ma pomóc firmom w kontaktach biznesowych. Co ważne, każdy użytkownik zobowiązuje się pomóc w ułatwieniu kontaktu osobie, która zgłosi się do niego z taką prośbą.

Więcej szans na rozwój firmy

Aby być użytkownikiem portalu, wystarczy założyć swój profil - jako osoba lub firma. Warto mieć jak najwięcej kontaktów - bo im więcej znajomości, tym więcej korzyści. A to przekłada się na obroty i zyski firmy. Można też m.in. zamieszczać artykuły, organizować spotkania i korzystać z zaproszeń innych osób. Oprócz profili osób na portalu są dostępne profile firm. Jeśli ktoś nie znalazł swojej firmy - sam może stworzyć jej profil. Warto zamieścić obszerny opis firmy, informację o działalności oraz ofertę. Bo im więcej szczegółów - tym więcej szans na pozyskanie kolejnych kontrahentów. Można też dodać galerię zdjęć oraz np. logo firmy.

Mimo że Biznes-Klasa.pl działa zaledwie od roku, to wyróżnia się liczbą opcji i narzędzi. Wiele z nich daje niespotykane gdzie indziej możliwości do rozwoju firmy i skutecznie ułatwia kontakty biznesowe.

Darmowe ogłoszenia i własny blog

Praktycznym narzędziem na portalu są „Darmowe ogłoszenia". Każda firma może zamieścić na portalu dowolną ilość ofert dotyczących swojej działalności. Tym rozwiązaniem powinni zainteresować się przedsiębiorcy, którym zależy na prezentacji oferty swojej firmy, produktów i usług. Teraz mogą umieścić każde, nawet najbardziej szczegółowe ogłoszenie dotyczące ich przedsiębiorstwa. Liczba ogłoszeń, które można dodać, jest nieograniczona.

Jedną z opcji najbardziej przydatnych dla firm są „Grupy branżowe". To osoby i firmy skupione wokół konkretnych branż. Tu można znaleźć osoby, które mają podobne problemy branżowe, podzielić się pomysłami i dowiedzieć, jak rozwinąć swoją działalność. Jeśli nie ma interesującej grupy, każdy może stworzyć nową. Co ważne, każdy może zostać moderatorem grupy branżowej i w jej ramach rozwijać swoją firmę i branżę. Na pewno warto, bo to skuteczny sposób na promocję swojej firmy, jej produktów i usług.

Od niedawna każdy użytkownik portalu może prowadzić własnego bloga. Właściwa zakładka „Mój blog" znajduje się po lewej stronie profilu. Dzięki nowej opcji można m.in. dodawać nowe wpisy na dowolny temat, korzystać z blogowego archiwum oraz znaleźć tematy założone w blogu przez innych. Prowadząc bloga można rozwijać swoją firmę i branżę, wykorzystując gotowe narzędzia i popularność portalu.

Odpowiedź na każde biznesowe pytanie

Z kolei w dziale „Wydarzenia" każdy może zamieścić informację o wydarzeniach związanych z biznesem, które odbędą się w okolicy, a warto polecić je innym użytkownikom Biznes-Klasy. Wyszukiwarka pokazuje zaproszenia na takie wydarzenia, m.in. na konferencje, szkolenia, seminaria, spotkania biznesowe.

Kolejne korzystne narzędzie to "Zapytaj znajomych". Jeżeli użytkownik ma jakiekolwiek pytanie dotyczące biznesu, poszukuje interesującej usługi, chciałby coś korzystnie kupić, sprzedać lub wysłać ogłoszenie dotyczące swojej działalności - tu może to zrobić. Korzystając z tej opcji można otrzymać odpowiedź na każde pytanie dotyczące biznesu.

- Im więcej użytkownik ma znajomych, tym więcej może zyskać. Dlatego warto zaprosić jak najwięcej osób i rozwijać znajomości. Pamiętajmy: „po znajomości łatwiej". Jeśli jakiś przedsiębiorca chce poprosić kogoś o ułatwienie kontaktu, nie powinien czekać, tylko to zrobić - Biznes-Klasa.pl właśnie po to jest - mówi Bartłomiej Niewiński, założyciel portalu.

Biznes-Klasa.pl przyciąga nowych użytkowników nie tylko nowymi narzędziami, ale także akcjami konkursowymi. „Wybierz i wygraj!" - to akcja skierowana do wszystkich użytkowników portalu. Promuje tych, którzy aktywnie działają na portalu, dołączając do grona swoich znajomych nowych użytkowników. Konkurs trwa w edycjach miesięcznych - o nagrody można walczyć do ostatniego dnia każdego miesiąca. Do zabawy można dołączyć w dowolnie wybranym momencie. Akcja będzie trwała do końca tego roku.

Przypomnijmy, że Biznes-Klasę stworzyła firma BV Kontakty Międzynarodowe, jeden z liderów polskiego e-biznesu. Firma pomaga w poszerzaniu kontaktów biznesowych i rynków zbytu - zarówno w kraju, jak i za granicą. Najbardziej znanym jej portalem jest OPENKontakt.com - najstarsza i największa w Polsce Giełda Biznes Ofert, która obecnie liczy ponad 8,6 mln ofert. Oprócz giełdy firma prowadzi m.in. portale Szu.pl (system hostingowy), Ibai.pl (szkolenia internetowe dla firm) oraz Banner2Businnes (pierwszy bezpłatny system wymiany bannerów).

Sylwester Sacharczuk

Licencja: Creative Commons
2 Ocena