Znacznie łatwiej pozyskać bazy danych twarzy, gdyż mogą one powstać na podstawie zdjęć wykorzystywanych w różnego rodzaju dokumentach: dowodach osobistych, paszportach, prawach jazdy itp. Przewagą identyfikacji na podstawie analizy twarzy nad metodami daktyloskopijnymi jest także możliwość przeprowadzania identyfikacji bez konieczności angażowania osoby rozpoznawanej. Brak bezpośredniego kontaktu z urządzeniem zbierającym dane pozwala na zachowanie anonimowości całej operacji.
Rozpoznawanie twarzy ogranicza się do pozyskania obrazu twarzy, po czym system sam dokonuje analizy obrazu i podejmuje decyzję, czy dana osoba figuruje w bazie danych. Jedyną czynnością jaką wykonuje badana osoba to wejście w zasięg działania systemu, np. w zakres pola widzenia kamery. Głównymi elementami systemu są: kamera i oprogramowanie do porównywania twarzy z bazą zapisanych obrazów.
Problemy przy tworzeniu systemów rozpoznawania twarzy wynikają z konieczności uwzględnienia zmiany wizerunku wynikającego np. z mimiki i makijażu, czy też niekorzystnego wpływu oświetlenia i innych elementów towarzyszących pobraniu obrazu (tj. konieczność skalowania, obracania zdjęcia). Przy tworzeniu oprogramowania do analizy twarzy uwzględniane są również cechy antropologiczne, gdyż każda z ras posiada indywidualne cechy (charakterystyczne punkty, które brane są pod uwagę).
W sierpniu ubiegłego roku rząd Wielkiej Brytanii rozpoczął testy takiego systemu na lotnisku w Manchesterze. ICAO (International Civil Aviation Organization) zaleca wprowadzenie do paszportów elektronicznych zdigitalizowanych zdjęć właściciela jako podstawowego elementu do identyfikacji. BUNDESDRUCKEREI (niemiecka drukarnia państwowa) podpisała z SAMSUNGIEM porozumienie o wprowadzeniu do kart identyfikacyjnych techniki OLED, co ma umożliwić wprowadzenie fotografii trójwymiarowej ułatwiającej rozpoznawanie twarzy.
Analiza obrazów wykorzystywana w biometrii wymaga zgromadzenia i przetworzenia ogromnych ilości danych, a następnie ich zabezpieczenia przed dostępem osób niepowołanych - to kolejny punkt styku branży zabezpieczeń, CCTV i telekomunikacji oraz informatyki.
Na zdjęciu system do analizy twarzy, rozpoznawania płci i nastroju prezentowany na targach CeBIT 2009.