Artykuł opisuje sytuacje Krakowskich nieruchomości i odpowiada na pytanie o stale rosnącą koniunkturę na ten rynek. Analitycy spierają się co do czasu kiedy ta hossa zostanie przerwana. Artykuł przybliża problem i pokazuje pewne argumenty dlaczego tak się dzieje.

Data dodania: 2007-05-15

Wyświetleń: 4334

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kraków to trzecie co do wielkości miasto Polski i zarazem stolica jednego z najbogatszych województw naszego kraju. Znając prestiż i ogromną tradycję tamtejszych uczelni, każdego roku tysiące młodych ludzi decyduje się na rozpoczęcie studiów wyższych w "Królewskim mieście".
Kraków kusi inwestorów, także tych zagranicznych, dzięki czemu miasto rozwija się i z każdym dniem coraz bardziej przypomina nowoczesne, europejskie metropolie.

Wysoka cena gruntu w ścisłym centrum jest powodem tego, że kładzie się nacisk na rozbudowę infrastruktury na terenach peryferyjnych, czego przykładem jest powstały niedawno „Biznes park” w podkrakowskim Zabierzowie.
Szerokie perspektywy otwierające się przed stolicą Małopolski, nakład inwestycji, wreszcie tradycja i piękno tego miasta – to wszystko sprawia, że chętnych do zamieszkania w Krakowie nie brakuje. Co roku powstają setki nowych lokali, zaś stare kamienice poddawane są renowacji. Pośrednictwo nieruchomości mając szeroką ofertę domów, mieszkań i lokali do sprzedania skraca klientom długi proces inwestycji . Ceny nowo budowanych mieszkań zbliżają się powoli do europejskich standardów, mimo że wynagrodzenia które otrzymuje za pracę, przeciętny Kowalski jeszcze długo nie będzie mógł porównać ze swoim odpowiednikiem z Niemiec, bądź Francji.
Nowe lokale w Krakowie można kupić, płacąc już od 6 tys. za metr kwadratowy, a górna granica to 19 tysięcy złotych .

Co jest powodem takiej sytuacji?
Polska z dniem 1 maja 2004 roku stała się członkiem UE i cały nasz rynek, w tym również sektor Nieruchomości Kraków stał się ogólnie dostępny dla obcokrajowców, którzy chętnie wykupują nowe mieszkania za stosunkowo niskie dla nich ceny.

Inwestowanie w nowe przedsięwzięcia, jak również renowacja starych kamienic jest gwarantem dużego zysku. Wartość gruntów rośnie w niebotycznym tempie. Skok cen lokali o 300% wzwyż na przestrzeni 24 miesięcy w podkrakowskich miejscowościach już nikogo nie dziwi, a co ważniejsze również i nie odstrasza.
Materiały budowlane stają się rekordowo drogie. Niektórych z nich brakuje na rynku, zaś zwyczajna cegła w ciągu niecałego roku zyskała na wartości 250% swojej pierwotnej ceny.

Spora część fachowców z branży budowlanej wyjechała za lepiej płatną praca na zachód Europy, czego konsekwencją jest brak specjalistów na rodzinnym rynku. Wszystkie te czynniki sprawiają że koszty budowy domów jednorodzinnych rosną z dnia na dzień.

Kraków staje się więc fenomenem, gdzie za przeciętną miesięczną pensje można kupić 0,5 metra kwadratowego nowego mieszkania, a mimo to chętnych nie brakuje. Nowopowstałe lokale w okolicach centrum Krakowa w ubiegłym roku sprzedały się w ciągu paru dni.
Analitycy przewidują ze liczba inwestycji na rynku nieruchomości w Krakowie będzie wciąż rosnąć, przynajmniej przez najbliższe 3 lata co sprawia że lokowanie swoich pieniędzy w tej branży gwarantuje pewny i duży zysk !!!
Licencja: Creative Commons
1 Ocena