Mam od jakiegoś czasu niewielki sklepik internetowy - Ręcznie robione ozdoby jeszcze w sumie nie zastanawiałem się jak na powaznie zajac się jego reklamą, coś tam powoli pozycjonuje coś tam gdzieś dodam. W każdym razie traktuję to jako 'dodatkowe' źródło dochodu.
Wracając jednak do tematu artykułu: 'Jak promować sklep internetowy? - nie pozwolą mi zapomnieć...'. Praktycznie wszystko co najważniejsze zostało mi podane na tacy.. pytanie tylko czy to wystarczy do skutecznej promocji sklepu. Przyjrzyjmy sie temu co mam:
0. Katalogi stron.
To jest jedyna rzecz o której sam pamiętałem (dlatego dałem numerek 0)... na sam początek dodałem do kilku takowych swój sklepik. W kazdym razie wiedze o tym ze warto w jakimkolwiek katalogu stron zaistnieć mozna dostać w zasadzie w kazdej książce o marketingu internetowym.
1. Funkcje w sklepie (skryptu).
Zainstalowałem swój sklepik na skrypcie PrestaShop, niby funkcji nie ma wiele.. ale nadal je odkrywam. W każdym razie samo zapoznawanie się ze skryptem sugeruje kilka rzeczy o których warto pamiętać:
Pod względem klienta:
- Obsługa promocji
- Komentarze
- Różne formy płatności
- Pakowanie na prezent
- Newsletter, powiadomienia
- Moduł lojalnościowy - rabaty za polecanie znajomym
- Wyszukiwarka, tagi
- Obsługa rabatów ilościowych (na dany produkt)
- Możliwość generowania bonów kwotowych , bądź procentowych
- Wyślij do znajomego
Pod względem SEO:
SEO:
- Osobne opisy znaczników meta
- Gotowa mapa strony dla google
- RSS z produktami
- Integracja z Google Analytics
- Integracja z porównywarkami
- Bardzo dokładne statystyki wewnętrzne
- Przyjazne linki
2. O porównywarkach cen też nie mam jak zapomnieć.
Sam już nie wiem skąd mają do mnie kontakt, jednak na sam początek działalności (zdaje się 2-3 dni po zainstalowaniu skryptu) odezwały się dwie panie z propozycją bym dodał ofertę sklepu do ichniejszej porównywarki cen. W każdym razie dodałem więc na dana chwilę do bezpłatnych porównywarek gdzie się da :)
2. Wpisy w katalogach stron.
Średnio 1-2 dziennie katalogi przychodzą na email z prośbą bym się u nich zapisał, z tego co się orientuję, są to katalogi współpracujące z katalogami w których już się wpisałem (taka lawinka).
3. Reklama na innych stronach.
Tym razem chyba wpisy w katalogach zadziałały... i ofert kilka przyszło.
4. Współpraca z innymi witrynami internetowymi.
Propozycji już miałem kilka - sami mnie znaleźli. Z jednej prawdopodobnie skorzystam - koleś fajny pomysł ma. Poza tym sama możliwość generowania kuponów kilka pomysłów mi podsunęła.
5. Pozycjonowanie sklepu.
O tym to chyba również nie zapomnę.. nie dość, ze piszą z ofertami to jeszcze dzwonią do mnie :)
6. Reklama kontekstowa.
O tym też zapomnieć się nie da. Po pierwsze kuponu dostarczonego z serwerem szkoda nie wykorzystać. Po drugie już dwie firmy się oferowały o to zadbać.
7. Newsletter.
O tym przypominają mi moduły sklepu (jeszcze nie załączone) - ale nie są to jedyne przypomnienia. Osoby piszące w sprawie współpracy proszą w sprawie mailingu do klientów.
8. Wizytówki i tym podobne bardziej tradycjne.
Wizytówki też już mi proponowano w jakiejś promocji z czymś tam. Poza tym dziś dzwoniła pani zdaje sie z PF bo zobaczyła zmianę w ewidencji czy też urzędzie statystycznym (nowe pkd).
Jedyne czego na dana chwilę mi nikt nie podsunął pod nos a przychodzi mi do głowy - jest promowanie się poprzez program partnerski, sądze jednak, ze to kwestia czasu, by taki moduł powstał do skryptu.
No i na koniec mały wniosek?
Skoro każdy jan Kowlaski zakąłdajacy sklep interentowy ma dostep do wiedzy o tym jak reklamować sklep internetowy - dlaczego nie wszyscy odnoszą sukces?
Odpowiedzi mogę się tylko domyślać... a do głowy mi przychodzi tylko jedna odpowiedź. Wiedza to jedno, a działanie to drugie.
Pyt: Jak więc zatem skutecznie promować sklep w internecie?
Odp: Wziąc się do roboty i skorzystać z tego co podają nam na tacy.
Fundamentem każdego sprawnie działającego sklepu internetowego jest wydajny hosting. To właśnie od parametrów hostingu zależy szybkość działania strony, bezpieczeństwo danych klientów oraz niezawodność sklepu. Jakie cechy powinien mieć dobry hosting dla sklepu internetowego? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Ten artykuł odpowie na te i inne pytania.