- Organizując samodzielnie przyjęcie należy unikać podawania dań, których nigdy wcześniej się nie degustowało lub/i nie przygotowywało oraz takich, których przygotowanie absorbuje dużo czasu gospodarza już w trakcie trwania uroczystości.
- Jeśli nie jesteśmy stuprocentowo pewni preferencji smakowych naszych gości, nie warto ryzykować serwowania potraw, w skład których wchodzą nietypowe, ekstrawaganckie komponenty.
- Dbając o wygodę naszych gości, dla jednej osoby należy przeznaczyć przy stole około 70 cm przestrzeni. przy typowym stole o wymiarach około 100x150 cm może więc zasiąść swobodnie sześć osób.
- Dekoracja stołu, to jest np. świece, aranżacje kwiatowe, nie powinny przeszkadzać gościom w spożywaniu posiłku ani zasłaniać osoby siedzącej po przeciwnej stronie stołu. Należy unikać umieszczania na stole biesiadnym świec zapachowych.
- Miłym akcentem uroczystości są stołowe winietki. Na wizytówkach należy umieścić wyłącznie imiona i nazwiska poszczególnych gości. Jeśli przyjęcie ma charakter wysoce formalny, dopuszczalne jest umieszczenie dodatkowo stopni akademickich.
- Kieliszki powinny być ustawione w kolejności planowanego ich użycia od strony zewnętrznej do wewnętrznej. Szklankę na wodę umieszcza się nad talerzem, poza tym szeregiem.
- Do każdego serwowanego dania powinny być przygotowane osobne sztućce. Należy po nie sięgać od zewnętrznej strony.
- Przygotowując przyjęcie w formie bufetu, należy funkcjonalnie zaplanować rozmieszczenie zastawy stołowej oraz poszczególnych potraw. Stół lub bufet powinien być dostępny dla gości z kilku stron. Z brzegu bufetu powinny znaleźć się talerze, sztućce i serwetki. Dania należy ustawić w następującej kolejności: przekąski, danie główne, deser. Napoje najwygodniej ustawić na osobnym stoliku. Należy pamiętać o przygotowaniu podwójnej liczby talerzy i sztućców.
Życzymy miłej zabawy!