W ofercie większości agencji reklamowych znaleźć można wydruki wielkoformatowe. Ze względu na typ używanej technologii można je podzielić na wydruki solwentowe i atramentowe. Wybór sposobu druku zależny jest głównie od miejsca i czasu ekspozycji wydrukowanych reklam.

Data dodania: 2009-03-30

Wyświetleń: 3414

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Druk wielkoformatowy to spora część rynku reklamy wizualnej. Większość agencji ma druk w swojej ofercie. Część z agencji posiada własne maszyny, inni kupują wydruki od specjalistycznych drukarni. Wszelkiego rodzaju banery, systemy wystawiennicze, flagi, siatki na budynkach a także plandeki tirów wychodzą spod głowic wielkich maszyn zwanych ploterami.

Ze względu na stosowaną technologię, a właściwie ze względu na używane atramenty wydruki wielkoformatowe podzielić możemy na 2 główne grupy: wydruki solwentowe i atramentowe. Czasem wykonywany jest także druk pigmentowy oraz druk UV.

W porównaniu do druku atramentami wodnymi solwentowe wydruki wielkoformatowe mają mniejszą precyzję. Różnice te zacierają się przy najnowszych drukarkach solwentowych. najczęściej wykorzystywane są cztery kolory w systemie CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, blacK). Czasem używane są dodatkowe kolory np. LC (Light Cyan) i LM (Light Magenta). Poprawiają one płynność jasnych przejść tonalnych.

Druk atramentami wodnymi jest mało odporny na czynniki atmosferyczne i wymaga zalaminowania. Konieczność laminowania otwiera niemniej jednak szerokie możliwości ingerowania w efekt końcowy wydrukowanej grafiki. Pokrycie grafiki na przykład laminatem błyszczącym pozwala na osiągniecie większej głębi barw.

Z uwagi na jego dużą odporność na czynniki zewnętrzne druk solwentowy stosowany jest w dużej mierze do wydruków, które mają być wywieszane na zewnątrz budynków. Wydruki solwentowe mają jeszcze jedną istotną zaletę: wydruk nie wymaga laminowania.
Licencja: Creative Commons
2 Ocena