Jak awansować? Artykuł opisuje wstępnie etapy awansu zawodowego nauczyciela i wskazuje miejsca, gdzie szukać porad oraz wzorów dokumentów.

Data dodania: 2009-03-26

Wyświetleń: 4911

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ministerstwo Edukacji Narodowej co kilka lat zmienia zasady rządzące awansem zawodowym nauczyciela, toteż nauczyciele muzyki dążący do zdobycia wyższego stopnia kwalifikacji mogą z łatwością pogubić się w stosach dokumentacji, zasadach awansu i aktach prawnych regulujących zdobywanie kolejnych stopni.
Pierwszy etap awansu zawodowego nauczyciela – stażysta – obejmuje okres 9 miesięcy, podczas których zapoznaje się on z pracą szkoły i zdobywa doświadczenie. Nauczyciel-stażysta jest zobowiązany do stworzenia planu rozwoju zawodowego , zawierającego projekt jego działań na okres stażu. Po tym okresie, rozpoczyna pracę jako nauczyciel kontraktowy. Kolejnym krokiem na drodze awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego jest ubieganie się o otrzymanie stopnia nauczyciela mianowanego. Ostatnim etapem tego procesu jest zdobycie stopnia nauczyciela dyplomowanego. To tylko wstępne informacje na ten temat.
Wszelkich instrukcji i porad szukać można na stronach serwisów przybliżających pedagogom ten proces. Takim miejscem jest m. in. portal szkolymuzyczne.pl/awans-zawodowy, gdzie ponadto znaleźć można wzory dokumentów niezbędnych do awansu, a także teczki nauczycieli na poszczególnych stopniach kariery zawodowej. Takie strony internetowe to bardzo duże ułatwienie dla nauczycieli, którzy chcą zdobyć wyższy stopień kwalifikacji lecz toną w stosach dokumentacji i nie wiedza jak ją uporządkować. Dzięki wskazówkom zyskujemy pewność, że dokumenty są kompletne i zostaną zaakceptowane przez komisję, co pozwala przejść przez cały proces awansu bez stresu.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena