Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej polscy przedsiębiorcy zyskali dostęp do wielu programów realizowanych przez Wspólnotę. W latach 2014-2020 mogą skorzystać m.in. kredytu na innowacyjne technologiczne.

Data dodania: 2016-03-15

Wyświetleń: 1083

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

POIR 3.3.2. – Kredyt na innowacje technologiczne

Działanie wielu przedsiębiorstw opiera się na nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych. Te są pożądane zarówno przez przedsiębiorców, jak i konsumentów. Jeżeli prowadzisz mikro-, małą lub średnią firmę i potrzebujesz środków na zakup np. patentów, licencji, oprogramowania, środków trwałych czy nieruchomości, to powinieneś zainteresować się możliwości pozyskania pieniędzy w ramach kredytu technologicznego. Jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Dla tych, którzy chcą się rozwijać

Jako właściciel prężnie działającej firmy z pewnością stawiasz na jej dalszy rozwój. Korzystając z programów skierowanych do przedsiębiorstw, możesz sporo zyskać. Wspomniany program Kredyt na innowacje technologiczne udzielany w ramach POIR w poddziałaniu 3.2.2 jest skierowany do firm mających siedzibę w Polsce, posiadających zdolność kredytową i mogących otrzymać promesę (przyrzeczenie z banku, że firmie zostanie przyznany kredyt).

Na co można wykorzystać uzyskane środki? Poza zakupem oprogramowania czy materiałów budowlanych, otrzymane pieniądze możesz przeznaczyć na zakup środków trwałych czy niezbędnych maszyn.

Kwoty dotacji, czyli ile możesz otrzymać

Jeżeli jesteś zainteresowany pozyskaniem pieniędzy na rozwój przedsiębiorstwa, to powinieneś wiedzieć, że całkowita wartość środków dostępnych w programie Kredyt na innowacje technologiczne udzielany w ramach POIR w poddziałaniu 3.2.2 wynosi 422 000 000 euro. Maksymalna wysokość środków, o którą możesz wnioskować to 6 000 000 zł, choć musisz pamiętać również o ograniczenia opublikowanych na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego (maksymalna wysokość wsparcia zależy m.in. od województwa, w którym przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą). To właśnie ten bank jest odpowiedzialny za nabór wniosków.

Formalności musisz dopełnić w terminie

Zamierzając starać się o środki na rozwój przedsiębiorstwa, musisz pamiętać nie tylko o spełnieniu formalności, lecz także terminach. Wnioski przedsiębiorców będą przyjmowane w okresie od lipca do września 2016 r. Ci, którzy wykażą się innowacyjnością, mogą liczyć na uzyskanie premii technologicznej. Taka stanowi częściowo spłatę kredytu. To dodatkowa korzyść wynikająca ze skorzystania właśnie z tego programu.

Wniosek musi być dobrze przygotowany

Atrakcyjne formy wsparcia cieszą się olbrzymim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Nie powinno to dziwić – w ten sposób każdy właściciel firmy może otrzymać środki, które pozwolą mu jeszcze skuteczniej konkurować z innych podmiotami działającymi w tej samej branży. By jednak wniosek został rozpatrzony pozytywnie, nie wystarczy złożyć go w terminie – niezbędne jest również jego solidne przygotowanie. Ponieważ sięganie po środki z programów unijnych wymaga znajomości przepisów, najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów. Przykładowo firma doradcza MG Premium jest w stanie pomóc wszystkim przedsiębiorcom zamierzającym uzyskać kredyt na innowacje technologiczne. Profesjonalnie przygotowany wniosek – co prawda – nie zagwarantuje, że zostaną ci przyznane środki, ale na pewno spowoduje, że nie zostanie on odrzucony bez rozpatrzenia z uwagi na braki formalne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena