Na temat sterylizacji psów krąży wiele mitów. Niektórzy właściciele obawiają się poddawać temu zabiegowi swoje ukochane zwierzęta, twierdząc, że jest to wbrew naturze, a suczka musi przecież chociaż raz zostać mamą. Inni obawiają się również zmian osobowości swoich pupili oraz tego, że wysterylizowane zwierzę stanie się leniwe.

Data dodania: 2015-07-29

Wyświetleń: 1869

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy warto sterylizować i kastrować swoje psy?

Oczywiście te wszystkie argumenty nie są prawdziwe. Poddanie zwierzęcia chirurgicznemu zabiegowi sterylizacji czy kastracji pomoże w przyszłości uchronić je od niektórych chorób nowotworowych, a co najważniejsze, zapobiegnie niechcianym miotom. Znalezienie domów dla szczeniaczków, zwłaszcza tych nierasowych, nie jest prostą sprawą, przez co wiele z nich kończy później w schroniskach lub na ulicy, gdzie ich szanse na przetrwanie są bardzo małe.

Obecnie kastracja i sterylizacja zwierząt staje się coraz bardziej popularna. Świadomi opiekunowie czworonogów bez obaw poddają swoich podopiecznych temu zabiegowi - zerknij: weterynarz Wrocław. Im wcześniej to nastąpi, tym lepiej. Suki można poddać sterylizacji już po skończeniu siódmego miesiąca życia lub dwa miesiące po pierwszej cieczce. Należy pamiętać, że nie wolno wykonywać go w trakcie cieczki. W przypadku niechcianej ciąży, zawsze można wykonać tak zwaną sterylizację aborcyjną, która zapobiegnie przyjściu na świat potomstwa.


Trzeba pamiętać, że zwierzęta nie posiadają instynktu macierzyńskiego, więc ich psychika po dokonanej aborcji nie ulegnie żadnej zmianie. Wysterylizowane suki nie będą już narażone na infekcje gruczołu mlekowego, ropomacicze czy raka układu rozrodczego. Kastracja psa także powinna odbyć się po siódmym miesiącu jego życia. Dzięki niej zwierzak uwolni się od ciągłej potrzeby ganiania za suczkami oraz stanie się bardziej stabilny psychicznie. Straci pociąg do bójek i ucieczek, a także nie będzie usiłował dominować. Kastracja psów pomoże także zapobiec nowotworom jąder oraz schorzeniom prostaty w przyszłości.

Oprócz zalet sterylizacja psów ma również swoje wady. Jedną z nich jest skłonność do nawagi zwierząt, które zostały poddane takiemu zabiegowi. Na szczęście odpowiednia dieta i specjalistyczna karma pozwolą uchronić je przed szybkim przybieraniem na wadze. Dobrze również dbać, by pupil miał zapewnioną możliwość dużego ruchu. Czasem wysterylizowane suczki nie trzymają moczu, chociaż zdarza się to bardzo rzadko, a odpowiednie leki pozwalają ten problem zwalczyć. Pewne ryzyko wiąże się również z narkozą, jednak przebadane i zdrowe zwierzę z pewnością dobrze ją zniesie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena