Choć o diecie w cukrzycy powiedziano już wiele, osoba, która zaczyna zmagać się z tą chorobą, często ma prawo do odczuwania pewnej dezorientacji.

Data dodania: 2013-11-09

Wyświetleń: 1635

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wiedza teoretyczna, którą dysponuje, jest bardzo bogata, brakuje jednak konkretnych informacji dotyczących tego, co jeść oraz tego, jakich produktów bezwzględnie unikać. Na szczęście, mówimy o problemie, który można rozwiązać z dużą łatwością.

Już na wstępie warto więc podkreślić, że dieta w cukrzycy nie może zakładać eliminacji jakichkolwiek składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Części chorych wydaje się, że ich najważniejszym zadaniem jest wyeliminowanie z diety każdej postaci węglowodanów, tego rodzaju nieroztropne zachowanie może jednak pociągać za sobą wyjątkowo niebezpieczne skutki i w żadnym wypadku nie powinno być przez nikogo naśladowane. Dieta powinna być zatem bogata i różnorodna, choć oczywiście konieczne jest wprowadzenie pewnych ograniczeń w porównaniu z tymi nawykami żywieniowymi, z którymi mieliśmy do czynienia przed postawieniem diagnozy przez lekarza.

Najbardziej niebezpieczne dla cukrzyka są nie węglowodany rozumiane jako całość, ale przede wszystkim produkty bogate w cukry proste. Słodycze, słodzone napoje, serki, jogurty, owoce, a nawet reklamowane jako bardzo zdrowe soki owocowe to produkty, które są w stanie doprowadzić do przejścia choroby w jej zaawansowane stadium, zalecane jest więc ograniczenie ich w diecie. Równie restrykcyjnie wypada podejść do tłustych potraw, okazuje się przy tym, że niebezpieczne bywa nie tylko tłuste mięso, ale także bogate w tłuszcz sery. Oczywiście, nie można pozbawiać organizmu białka zawartego w wymienionych tu produktach, z powodzeniem dostarczać będzie go jednak również chudy nabiał, chude mięso oraz ryby, które powinny zagościć na stałe w jadłospisie cukrzyka.

Mówiąc o diecie cukrzyka nie wolno zapominać i o tym, że ważne jest nie tylko to, co, ale i jak jemy. Duże znaczenie ma również nasz stosunek do używek, diagnoza postawiona przez lekarza powinna być więc bodźcem skłaniającym nas do wyeliminowania z naszej diety zarówno alkoholu, jak i papierosów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena