Przywrócenie władzy rodzicielskiej może nastąpić tylko wtedy, gdy ustaną przyczyny, z powodu których sąd orzekł o pozbawieniu władzy rodzicielskiej. W tym celu rodzic powinien złożyć do sądu odpowiednie pismo.

Data dodania: 2012-10-05

Wyświetleń: 1891

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rodzic, który został pozbawiony władzy rodzicielskiej ma prawo do złożenia wniosku o jej przywrócenie. Jednak konieczne jest, aby przyczyny ustały. Przesłanki, które uzasadniają pozbawienie władzy rodzicielskiej to m.in. nadużywanie władzy rodzicielskiej, trwałe przeszkody uniemożliwiające sprawowanie władzy rodzicielskiej oraz rażące zaniedbywanie obowiązków względem dziecka.

Sąd ma również prawo odebrać władzę rodzicielską w sytuacji, gdy pomimo udzielonej rodzicom pomocy w dalszym ciągu nie ustały przyczyny nałożenia przez sąd na rodziców określonych obowiązków względem dziecka. W przypadku, gdy rodzice trwale nie interesują się dzieckiem, władza rodzicielska również zostaje im odebrana.

Należy pamiętać, aby w sporządzonym wniosku wskazać nie tylko przesłanki, z powodu których władza została odebrana, ale także należy opisać sposób w jaki zmieniała się sytuacja osoby, która złożyła wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej. Przykładowo w przypadku, gdy przyczyną zaistniałej sytuacji był alkoholizm, jako dowód należałoby przedstawić zaświadczenie o ukończeniu terapii odwykowej.

Rodzic pozbawiony władzy rodzicielskiej, powinien wniosek o jej przywrócenie złożyć do sądu rejonowego, w wydziale rodzinnym i nieletnich zgodnie z miejscem zamieszkania dziecka. W sytuacji, gdy nie będzie można ustalić miejsca zamieszkania dziecka, właściwym sądem bezie ten, który jest zgodny z miejscem pobytu dziecka.

Koszt złożenia wniosku do sądu to 40 złotych. Należy ją uiścić w kasie sądowej lub na rachunek bankowy sądu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena