Choroba Hashimoto jest stosunkowo rzadkim schorzeniem, na które choruje około dwóch procent całej populacji. Dotyczy ona niedoczynności tarczycy, która jest jednym z jej objawów.

Data dodania: 2012-06-28

Wyświetleń: 1846

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wielu chorych żyje nawet przez okres kilku lat z tą przypadłością, nie wiedząc nawet, że ją posiada. Najczęstsze objawy to uczucie przygnębienia, złe samopoczucie lub też długotrwałe rozdrażnienie. Zazwyczaj problemy z tarczycą występują wśród osób, które są otyłe lub zbyt szczupłe i nie mogą zmienić swojej wagi pomimo usilnych prób i starań.  

Choroba Hashimoto powoduje również nietolerancję na zimno oraz nieodpowiednie przyswajanie cholesterolu. Złe funkcjonowanie obejmuje cały organizm, przez co chorzy mogą mieć problemy z suchością skóry, zaparciami lub też zbyt długimi miesiączkami w przypadku kobiet. Wystąpienie wyżej wymienionych objawów powinno być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem.

Jedynie na podstawie odpowiednich badań występuje możliwość określenia, czy pacjent rzeczywiście boryka się z tą przypadłością, czy wina za zły stan zdrowia leży po zupełnie innej stronie. Dolegliwości związane z niewłaściwym funkcjonowaniem tarczycy są niezwykle trudne do wyleczenia. Jeżeli chodzi o chorobę Hashimoto, to niestety, ale pacjent musi zmagać się z nią do końca życia.

Niektórzy specjaliści przepisują terapię dopiero w sytuacji, gdy oznaki choroby stają się niezwykle uciążliwe dla pacjenta. Jednak tak, jak w każdej chorobie, ważna jest świadomość jej posiadania oraz obserwowanie organizmu i wykrywanie wszelkich zmian. Tarczyca jest organem odpowiedzialnym za produkcję hormonów, dlatego też jeżeli dochodzi do pewnych nieprawidłowości w jej zakresie, nasz organizm może zacząć nieprawidłowo funkcjonować.

Choroba Hashimoto jest przewlekłym zapaleniem gruczołu tarczycowego, jednak jeżeli chodzi o jej przyczyny, to trudno jest je określić. Wiedza medyków z tego zakresu jest nadal niezwykle uboga. Co najdziwniejsze, pomimo iż sama przypadłość dotyczy narządu, jakim jest tarczyca, osoby, które posiadają problemy z reumatyzmem, a także cukrzycę lub podwyższony poziom cholesterolu, mogą znaleźć się w grupie osób, u których zostanie stwierdzona właśnie ta choroba.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena