Umiejscowienie w placówce edukacyjnej gabinetu pielęgniarki podyktowane jest nie tylko koniecznością wypełnienia wymogów narzuconych przepisami, ale także zdrowym rozsądkiem. Poza sytuacją, gdy jakieś dziecko zwyczajnie gorzej się poczuje lub rozchoruje, może zdarzyć się nieszczęśliwy wypadek, uczniowie mogą się pobić i zranić, itd.

Data dodania: 2018-11-10

Wyświetleń: 1848

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Meble do gabinetu pielęgniarki szkolnej

Dlatego w szkole musi dyżurować osoba zdolna udzielić podstawowej pomocy medycznej. Co oczywiste, gabinet pielęgniarki szkolnej musi być odpowiednio wyposażony, poza akcesoriami stricte medycznymi muszą się w nim znaleźć meble umożliwiające pracę w komfortowych warunkach.

Meble metalowe medyczne

Podobnie jak w innych miejscach, gdzie realizowane są świadczenia medyczne, w gabinecie pielęgniarki szkolnej najlepiej sprawdzą się meble metalowe. Ich najważniejszymi zaletami są: możliwość łatwego utrzymania w czystości oraz niezwykła wytrzymałość. Meble medyczne wykonuje się z solidnych profili stalowych malowanych proszkowo, otrzymując w efekcie gładką powłokę wytrzymałą na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia, a przy tym estetyczną i łatwo zmywalną. Dodatkowo oferta rynkowa mebli medycznych z metalu jest bardzo szeroka, zatem nawet za niewielką cenę można zaaranżować funkcjonalny gabinet pielęgniarski.

Kozetka i parawan

Kozetka (lub leżanka) jest absolutnie podstawowym elementem wyposażenia szkolnego gabinetu pielęgniarskiego. To miejsce, gdzie można przeprowadzić badanie palpacyjne brzucha lub wykonać opatrunek, a przede wszystkim w pozycji leżącej źle czujący się lub poszkodowany uczeń może wygodnie odpocząć, poczekać na rodziców czy lekarza. Ponieważ konieczność dbania o higienę jest najważniejsza, tapicerka kozetki musi być łatwa do czyszczenia. Chociaż na rynku dostępne są kozetki o zaawansowanych funkcjach i wyposażone w mechanizmy regulacyjne, nawet podstawowa wersja sprawdzi się bardzo dobrze. Z kolei parawan dba o intymność ucznia, na wypadek, gdyby w gabinecie pojawił się ktoś jeszcze.

Taboret medyczny i biurko

Nie wszystkie procedury medyczne wymagają pozycji leżącej (np. szczepienie), dlatego w gabinecie niezbędny jest także taboret, a właściwie taborety – jeden potrzebny jest przecież pielęgniarce. Musi mieć ona także do dyspozycji ergonomiczne biurko z szerokim blatem (najlepiej pokrytym łatwo zmywalną melaminą) do pisania i przechowywania akcesoriów stale potrzebnych pod ręką. Kontenerek znajdujący się pod blatem może posłużyć do przechowywania innych ważnych w codziennej pracy przedmiotów.

Szafki medyczne zamykane na klucz

Przechowywanie lekarstw i narzędzi medycznych w bezpieczny sposób jest koniecznością, tym bardziej w szkole, gdzie nie brak uczniów, którym do głowy może przyjść niezbyt mądry pomysł i którzy będą mogli chcieć wykorzystać sposobną okazję na „pożyczenie” sobie jakiegoś medykamentu. Dlatego każda szafa i szafka medyczna znajdująca się w gabinecie pielęgniarki szkolnej musi posiadać solidne zamknięcie na klucz bądź zamek z szyfrem. Również dokumentacja medyczna, przede wszystkim karty uczniów, muszą być chronione przed dostępem osób niepowołanych. Szafki trzeba dobrać tak, by zmieściło się w nich całe niezbędne wyposażenie medyczne (jego wykaz znaleźć można w stosownym rozporządzeniu), a także fartuch pielęgniarki i jej rzeczy osobiste.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena