Jak urządzić gabinet lekarski? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ projektując aranżację tego właśnie pomieszczenia, pod uwagę wziąć trzeba wiele czynników. Przede wszystkim wielkość i wystrój gabinetu należy dostosować do panujących przepisów.

Data dodania: 2018-11-10

Wyświetleń: 525

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jakie meble do gabinetu lekarskiego są niezbędne?

Ponadto gabinet powinien być miejscem przyjaznym tak dla lekarza, jak i pacjenta, a jednocześnie umożliwiającym świadczenie usług medycznych na najwyższym poziomie.

Bez wątpienia najważniejszym elementem wystroju gabinetu są specjalistyczne meble medyczne. Można je podzielić na te związane z rozmową z pacjentem i przeprowadzaniem wywiadu lekarskiego, te związane z wykonywaniem badań oraz te związane z przechowywaniem dokumentacji medycznej.

Meble medyczne – ogólne wymogi

Każdy mebel trafiający do placówki medycznej musi być zgodny z określonymi standardami. Absolutnym wymogiem jest możliwość łatwego utrzymania w czystości. W miejscu świadczenia usług medycznych musi być absolutnie czysto – higiena to podstawa. Bardzo dobrym rozwiązaniem są przesuwne meble na kółkach, ułatwiające sprzątanie i dotarcie do wszystkich miejsc. Ponadto meble medyczne muszą posiadać atesty gwarantujące bezpieczeństwo pacjentom i lekarzom. Z praktycznego i ekonomicznego punktu widzenia pożądanymi cechami są wytrzymałość i solidność zapewniające długi czas użytkowania bez potrzeby naprawy lub wymiany. Warto też zadbać, by umeblowanie gabinetu było atrakcyjne wizualnie.

Biurka lekarskie

Jeżeli gabinet, to i biurko, i gabinet lekarza nie stanowi tutaj wyjątku. Najbardziej wytrzymałe są biurka metalowe i takie spotykane są dużo częściej niż drewniane. Blat zwykle pokryty jest melaminą, co po pierwsze zwiększa jego trwałość, a po drugie ułatwia czyszczenie. Podblatowy kontenerek (szafka) powinien zawierać szuflady dostosowane wymiarem do kart pacjentów, najlepiej zamykane na klucz. Nieodłącznym dodatkiem do biurka jest fotel dla lekarza oraz krzesło dla pacjenta.

Kozetki i leżanki

Nowoczesne leżanki i kozetki umożliwiają wykonanie niezbędnych badań w ułożeniu wygodnym i dla pacjenta, i dla lekarza. Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem są kozetki z możliwością regulacji wysokości – docenią je zwłaszcza pacjenci o ograniczonej sprawności ruchowej. Aby zapewnić pacjentom poczucie intymności, w gabinecie powinien znaleźć się także parawan. Kolejnym dodatkiem poprawiającym komfort pacjenta jest wieszak na ubrania. W niektórych gabinetach, głównie stomatologicznym i ginekologicznym, miejsce kozetki zajmuje specjalistyczny fotel.

Szafy i szafki medyczne

Lekarza obowiązuje tajemnica lekarska oraz konieczność przestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych, dlatego w gabinecie nie może zabraknąć solidnie zamykanych szafek kartotekowych. Drzwiczki z kluczem lub szyfrem powinny posiadać także szafy medyczne przeznaczone do przechowywania lekarstw oraz akcesoriów medycznych. W przypadku szafek na medykamenty korzystną opcją są drzwiczki przeszklone, umożliwiające ciągłą wizualną kontrolę zawartości. Uzupełnieniem wyposażenia mogą być szafki wiszące oraz półki, np. na fachową literaturę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena