Pozycjonowanie stron www to olbrzymi biznes. W większości przypadków opiera się na wbudowywaniu linków w teksty. Problemem, który w branży występuje, jest brak profesjonalnych twórców tekstów. Niska cena i wysoka jakość nie chodzą ze sobą w parze. Może więc samemu stać się niebanalnym copywriterem?

Data dodania: 2011-10-28

Wyświetleń: 3014

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Napisanie tekstu pozycjonerskiego nie jest zadaniem szczególnie trudnym, jednak początki mogą być trudne. Wszystko zależy od tego, czy w pisaniu uda się nam odnaleźć nie tylko sposób na zarabianie, ale przede wszystkim pasję i sposób samorealizacji. Jeśli bowiem chodzi o normy formalne związane z tworzeniem tekstów pozycjonerskich to nie są one szczególnie wygórowane- niemal każdy tekst daje się zaklasyfikować do jednej z popularnych klas tekstów pozycjonujących. Zajmijmy się jednak samym procesem tworzenia, bo przecież to on ma tu największą rolę do zagrania. Oto kilka wskazówek:

Postaraj się, aby tekst był niebanalny. Internet jest pojemny, ale kreatywność nie zna granic, więc przy odrobinie wysiłku można wymyślić coś naprawdę oryginalnego, na co nikt inny nie wpadł, a po przeczytaniu czego każdy zakrzyknie, że to wspaniała myśl.

Oryginalne spojrzenie na świat nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć zamienić idee w słowa. To wymaga pewnego treningu, zanim zbuduje się odpowiedni warsztat, zasób słów najlepszych do wyrażania swoich pomysłów oraz dopracuje własny styl. Nie warto silić się na oryginalność- jest ona czymś, co przychodzi z czasem, a nie pod presją.

Wybieraj temat, który zainteresuje czytelników. Choć to z pozoru proste, trzeba poświęcić sporo pracy, aby dotrzeć z tekstem do osób, które rzeczywiście będą nim zainteresowane. Także w pozycjonowaniu nie chodzi o to, żeby tekst był jedynie sztuką dla sztuki, bo gdzieś w tle nadal będą pojawiały się zasady reklamy- jeśli ktoś, choćby przez przypadek, trafi na tekst pozycjonujący firmy X, który będzie przykładem gwałtu na logice i zasadach polszczyzny, firma X nie powinna liczyć na masowy napływ klientów.

W związku z poprzednią myślą jest jeszcze jedna rada: pisz tylko teksty użyteczne. To pojęcie bardzo subiektywne, bo w równym stopniu przydatne mogą być instrukcje obsługi wału korbowego i luźne refleksje nasuwające się nam w czasie całego dnia. Wiele zależy od formy, jaką nadamy tekstowi i miejscu, w którym je opublikujemy. Bez względu na wszystko jednak pamiętaj, że także teksty pozycjonerskie muszą mieć wartość merytoryczną, poruszać pewne, choćby błahe z pozoru problemy i dotyczyć rzeczywiście tematu strony, którą pozycjonujesz.

Nie wahaj się sięgać do twórczości innych. Często to właśnie tam znajdziesz pomysły i inspiracje, a może jakąś myśl, z którą chcesz polemizować. Korzystać z trackbacków, aby prowadzić międzyblogowe dyskusje, które przyciągną czytelników. Zapamiętaj raz na całe życie, że sukces pozycjonowania nie jest budowany przez osobę, która linkuje twoje teksty, ale przez czytelników, których zainteresują one na tyle, że zechcą oni podążyć za podsuniętymi linkami.

Szanuj pracę innych copywriterów. Sięganie do cudzej twórczości nigdy nie może przerodzić się w kradzież. Naruszenia własności intelektualnej są najcięższym grzechem copywritera. Jeśli korzystasz z innego tekstu, napomknij o nim, wskaż autora i źródło. Nawet jeśli wykorzystasz choćby dwa słowa, ale będą miały one istotne znaczenie- pokaż, że Twój tekst nie jest oderwany od rzeczywistości i zrób najkrótszy choćby przypis.

Pozycjonowanie witryn internetowych opera się na tekstach pozycjonerskich i prawdopodobnie będzie tak przez najbliższe lata. Warto więc potraktować swoją prace poważnie i wykonać ją uczciwie. Wizytówką pozostawianą przez copywritera są wyłącznie jego teksty, a takie rozrzucone w internecie portfolio jest często najlepszą reklamą.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena