Studenci najczęściej poszukują ofert staży i praktyk korzystając z pomocy biur karier funkcjonujących przy wyższych uczelniach. Mogą znaleźć tam konkretne oferty a także informacje o firmach, które chcą zatrudniać u siebie studentów na praktyki. Biura te pomagają także w podnoszeniu kwalifikacji poprzez prowadzenie specjalnych kursów i szkoleń. Po skończeniu szkoły młodzi zaczynają poszukiwanie pracy na własną rękę, a także chętnie korzystają z ofert biur pośrednictwa pracy. Pośrednictwa prowadzą nabory na konkretne stanowiska dla innych firm i ułatwiają młodym zdobycie pracy zgodnej z ich zainteresowaniami i posiadanymi kwalifikacjami. Dużym zainteresowaniem cieszy się także poszukiwanie pracy poprzez informacje uzyskane od znajomych.
Do utrzymania stałych kontaktów z osobami mogącymi udzielić wsparcia młodzi chętnie wykorzystują specjalne platformy internetowe, które dają możliwość tworzenia baz znajomych. Dzięki temu mogą na bieżąco przekazywać sobie informacje o aktualnych ofertach pracy. Do samodzielnego poszukiwania pracy młode osoby najchętniej wykorzystują Internet, a zdecydowanie rzadziej przeglądają ogłoszenia zamieszczane w prasie. Poszukiwanie pracy drogą internetową jest dla młodych osób nie tylko wygodne ale także – co nie jest bez znaczenia – dużo tańsze. Dodatkowo oferty pracy zamieszczane w portalach poświęconych pracy i karierze są dla nich bardziej przejrzyste i czytelne.
Największą zaletą korzystania z portali jest ich łatwa obsługa i ogólna dostępność. Daje to młodym ludziom możliwość szybkiego przeglądania różnorodnych i co najważniejsze aktualnych ogłoszeń. Dodatkowo dużym udogodnieniem jest możliwość zamieszczania w portalach własnego CV, co od razu ułatwia kontakt z potencjalnym pracodawcą. Dlatego firmy chcące zatrudniać wykształcone i wykwalifikowane młode osoby powinny położyć nacisk na rekrutacyjne kanały internetowe.