Bycie przedsiębiorcą i prowadzenie małej (myślę tu o firmach MSP) firmy ma wiele zalet. Bezsprzeczną zaletą jest fakt bycia własnym szefem. Naukowcy udowodnili, że ludzie, którzy są przedsiębiorcami są znacznie bardziej zadowoleni z życia. Nie dziwię im się:) Ale czy mała firma może to co duża? Powiem tak - może nawet WIĘCEJ!

Data dodania: 2009-03-13

Wyświetleń: 2697

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

PRZEDSIĘBIORSTWEM MSP jest firma która spełnia określone warunki czyli: zatrudnia mniej niż 250 pracowników i której roczny obrót nie przekracza 50 milionów EUR a/lub całkowity bilans roczny nie przekracza 43 milionów EUR.

MSP to powszechnie używany skrót dla określenia Małe i Średnie Przedsiębiorstwo. Podając za serwisem bankier.pl, sektor mikro, małych i średnich firm stanowi 99% wszystkich firm w Europie. W Polsce zatrudniają one 7 mln osób, czyli 2/3 pracujących.

Wiedza o tym, czy Twoja firma zalicza się do MSP pozwoli Ci skorzystać z dodatkowych funduszy na rozwój. Będziesz mógł skorzystać z bezpłatnych lub częściowo dofinansowywanych szkoleń dla Ciebie i Twoich pracowników. Z funduszy podnoszących jakość i konkurencyjność twojej firmy oraz bezpłatnego doradztwa wielu instytucji.

ZALETY I WADY MAŁYCH FIRM

Wracając do sedna. Bycie przedsiębiorcą i prowadzenie małej (myślę tu o firmach MSP) firmy ma wiele zalet.
Bezsprzeczną zaletą jest fakt bycia własnym szefem. Naukowcy udowodnili, że ludzie, którzy są przedsiębiorcami są znacznie bardziej zadowoleni z życia. Nie dziwię im się:)

Ale tak na serio to podstawowymi zaletami małej firmy są:

1.Elastyczność
Mała firma szybko reaguje na zmieniające się potrzeby klientów. Jest otwarta na sugestie nowych produktów, rozwiązań, technologii. Brak zbiurokratyzowania powoduje, że łatwiejsze są negocjacje z klientem, a co za tym idzie, szybciej dochodzi się do wspólnego stanowiska.

2. Świeżość
Małej firmie się po prostu CHCE. Jeśli tworzy ją mały zespół. Jeśli masz dobry personel to masz pewność, że oni po części pracują jak na swoim. Im także zależy na rozwoju i utrzymaniu firmy. Tacy ludzie mają mnóstwo pomysłów, które właśnie dzięki wymienionej wcześniej elastyczności, da się zrealizować.

3. Motywację
Mała firma ma wielką wolę istnienia. A co za tym idzie szuka dobrych dla siebie rozwiązań. Chłonie wiedzę, obserwuje, walczy. Ta nadzieja powoduje, że ludzie swoje 8 lub więcej godzin wypełniają wyjątkowo produktywnie.

Do wad małych firm należy zaliczyć niestety:

1. Niewielkie know-how i rynek
Małe firmy zaczynają zwykle od obietnic, że były klient/znajomy skorzysta z ich usług. Niestety rynek jest brutalny. Owszem skorzystają jeśli zaoferujemy im przynajmniej podobne warunki jakie miały do tej pory, lub coś więcej...

2. Koncentracja na 'tu i teraz'
Małe firmy często nie mają wizji. Chcą istnieć, zapominając o naturalnej konieczności rozwoju. Nikt nie może być niemowlakiem całe życie.

3. Niewielkie środki na rozwój
Małe firmy muszą również borykać się z utrzymaniem płynności finansowej. Niemniej jednak, wszyscy zaczynali kiedyś od zera. Więc trzeba działalność oprzeć na solidnych wyliczeniach (biznes plan) i podążać ku sukcesowi.

Będąc świadomym wad i zalet małej firmy, pozostaje tylko działać;-)
Licencja: Creative Commons
0 Ocena