Organizm ludzki potrafi wytworzyć tylko trzy witaminy, są nimi witamina D, H i K oraz pozostałe, ale w bardzo minimalnych ilościach, resztę musimy dostarczyć w postaci pokarmów.
Istnieje wyraźny związek pomiędzy niedostatkiem witaminwitamin a występowaniem chorób, np.: nowotworami, chorobami serca i naczyń krwionośnych, osteoporozą. Jak wykazały badania w Amerykańskim Narodowym Instytucie Chorób Nowotworowych, którym poddało się 30 tysięcy osób – systematyczne zażywanie określonych dawek beta karotenu, witaminy E oraz selenu w sposób istotny przyczynia się do zmniejszenia zapadalności na choroby nowotworowe. Warto, zatem uzupełniać wybrane witaminy i biopierwiastki, by ochronić się przed chorobą nowotworową.
Ludzie często pytają o to, czy trzeba uzupełniać witaminy skoro spożywają je w pożywieniu. Czy wystarczy zatem zdrowo się odżywiać? Teoretycznie tak, przy stosowaniu zróżnicowanej diety suplementacja witamin wydaje się zbędna. Jednak ilu z nas z przysłowiową ręką na sercu potrafi bijąc się w pierś zapewnić, iż jego sposób odżywiania jest kompletny w każdym calu? Pewnie niewielu.
Prawda jest taka, że choćbyśmy nie wiem jak się starali, to i tak przytrafi się nam „gubienie” witamin, zwłaszcza A, B1 i C. Wynika to po prostu ze złego przygotowania posiłków, czyli ze złej obróbki pokarmu. Zbyt długie przetrzymywanie pokarmu w wodzie, gotowanie warzyw w wodzie, to tylko niektóre przyczyny utraty cennych witamin w wyniku gotowania. Niektórym procesom nie jesteśmy w stanie zapobiec, jak na przykład przetwarzaniu ziarna do przygotowania białego chleba. Tak podany produkt w postaci gotowej do spożycia staje się ubogim odżywczo, wręcz nie potrzebnym organizmowi. Kolejna spraw to ta, że brakuje nam elementarnej wiedzy odnośnie tego, które witaminy rozpuszczają się w wodzie, a którym potrzebne są do tego tłuszcze. To bardzo istotna wiedza, która z pewnością przyda się do przygotowania sałatek, surówek, czy gotowanych na parze warzyw.
Istotna kwestia także to ta, iż nasz organizm może znajdować się w najróżniejszej kondycji. Także po wyczerpujących chorobach, przy chorobach przewodu pokarmowego, w starszym wieku, czy podczas stosowania kolejnej cud diety poziom witamin w organizmie gwałtownie spada, co może doprowadzić do anemii.
Wnioski stają się oczywiste – przy niedoskonałej, niepełnej diecie lub po przebytej chorobie suplementacja witamin i składników odżywczych staje się konieczna.
Pamiętajmy o tym, aby zawsze zasięgać opinii lekarza zanim sięgniemy po kapsułki witaminowe.
Przypomnienie:
Witaminy rozpuszczalne w wodzie to: B, C, P
Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach to: A, D, E i K.