Prowadzenie serwisu internetowego nie wymaga niczego poza znajomością kodu witryny. Jeżeli jednak tym serwisem lub jego częścią jest sklep internetowy wtedy trzeba nie tylko znać się minimalnie na marketingu i sprzedaży, ale również zdobyć zaufanie klientów...

Data dodania: 2009-02-24

Wyświetleń: 2566

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

-2 Ocena

Licencja: Creative Commons



Powodzenie w prowadzeniu własnego biznesu w dużej mierze zależy od wiarygodności firmy i zaufanie klientów. Jeśli przełożymy to na cechy działalności w internecie, to okaże się, że oprócz odpowiedniego skonstruowanej witryny i atrakcyjnych towarów bezwzględnie trzeba zadbać o bezpieczeństwo. żaden internauta, który posiadał podstawową wiedzę związaną z siecią, nie kupi niczego w
e-sklepie czy mając do wyboru sklep z certyfikatem i sklep bez wybierze na pewno sklep zabezpieczony i szyfrowany przez certyfikat SSL.

Co to jest SSL?
Podczas zwykłego połączenia ze stroną WWW informacje są w postaci łatwej do oczytania przez hackerów "w locie"(Klient -> HACKER -> Sklep). Z potrzeby zabezpieczenia powstał certyfikat SSL, który służy do realizowania bezpiecznego przekazywania danych, w momencie wysyłania danych klucz do otwarcia zaszyfrowanej przesyłki ma tylko odbiorca, a nadawca po nadaniu nie może edytować wysyłanych danych.
W najgorszym wypadku hacker przechwyci dane ale nie będzie mógł ich odczytać (Klient --> Secure Socket Layer (SSL) --> HACKER --> Sklep).
SSL zapewnia spójność i bezpieczeństwo przesyłanych danych, dlatego certyfikat SSL jest najbezpieczniejszą formą przesyłania poufnych danych.

SSL został opracowany w 1994r. przez firmę NETSCAPE, a już dwa lata później został w pewnym sensie przejęty przez organizację IETF (Internet Engineering Task Force), która powołała grupę roboczą TLS mającą za cel rozwój SSL'a.

SSL wykorzystuje różne algorytmy szyfrujące. Najczęściej "widzimy" algorytmy symetryczne, bo w nich używa się najpopularniejszych kluczy długości 128 Bitów.
Algorytmy niesymetryczne stosuje się przy nawiązywaniu połączenia.

Używane kodowane, są na tyle silne, że jego złamanie klucza w rozsądnym czasie jest niemożliwe. Jeżeli klucz "w locie" zostanie zmodyfikowany wtedy zostanie to natychmiast wykryte i połączenie straci status bezpiecznego.

Jak poznać transmisję SSL?
Po pierwsze w przeglądarce w polu adresu rozpoczyna się od protokołu https:// a nie http:// , a w na dole w pasku statusu pojawi się kłódka.

Dziękuję za przeczytanie artykułu :-)
Licencja: Creative Commons
-2 Ocena