Zdrowy tryb życia, diety, ćwiczenia - czyli szaleństwo współczesnych czasów. Ile jest w tym racjonalności, a ile fałszywych przekonań? Oto lista 15 dietetycznych mitów i próba rozprawienia się z nimi:

Data dodania: 2009-02-23

Wyświetleń: 3682

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wiele diet jest opartych na tych samych założeniach, często błędnych. Przez to wiele przypadków odchudzania kończy się fiaskiem. Oto lista 15 dietetycznych mitów i próba rozprawienia się z nimi:

1. Dieta to nieodzowny element stylu życia nowoczesnego człowieka.
Jeżeli potrzeba odchudzania wynika tylko i wyłącznie z tego, że odchudzają się wszyscy dookoła, to lepiej z diety zrezygnować. Poobserwuj fanatyków diet i ćwiczeń fizycznych, zobacz jak często są oni zirytowani, osłabieni, jak nieprzyjemne są dla nich spotkania towarzyskie przy wspólnym stole. Kult ciała i i odchudzanie stały się elementem kultury masowej, jednak nie oznacza to, że wszyscy bez wyjątku powinni się odchudzać.

2. Chcesz być zdrowy? Odchudzaj się!
Wg statystyk 90% przypadków odchudzania się kończy się porażką. Szybko tracimy zapał do ćwiczeń, nie potrafimy wyrzec się ulubionych potraw czy słodyczy. Szybko nadrabiamy stracone wcześniej kilogramy. Efekt jo-jo obciąża organizm, i na pewno nie jest zdrowy.

3. Dieta to prawdziwy sprawdzian woli i siły charakteru.

Jedzenie nie powinno być traktowane w kategoriach dobra i zła, a już na pewno nie powinno wywoływać w nas poczucia winy. Odżywianie się jest naturalnym i neutralnym elementem życia.

4. Brak reguł odnośnie jedzenia oznacza tycie poza kontrolą.
Im sztywniejsze reguły narzuconej diety, tym trudniejsze jest jej dotrzymanie. Zamiast na siłę kontrolować swoje potrzeby, lepiej jest oddać głos swojemu ciału: gdy jesteśmy głodni - jedzmy ze świadomością tego, co zjadamy, ale także z radością i zaspokajaniem potrzeb smakowych.

5. Jeśli chcesz uzyskać wymarzoną wagę - po prostu stosuj dietę i dużo ćwicz!
Odchudzając się musimy pamiętać o jednej rzeczy - nasze geny decydują o naszej budowie ciała, skłonności do tycia, ponieważ nie jesteśmy w stanie zmienić genów, musimy pogodzić się z nimi. Dieta czy ćwiczenia mogą pomóc w kształtowaniu sylwetki w pewnym tylko zakresie.

6. Chcesz schudnąć? Głoduj!

Całkowita rezygnacja z posiłków w pierwszej fazie przynosi efekt szybkiej utraty wagi, dzieje się tak na skutek utraty wody z organizmu, przez co jest to tylko pozorne schudnięcie. Gdy organizm nie jest przyzwyczajony do uczucia głodu, pojawiają się zawroty głowy, frustracja, zmęczenie, podenerwowanie. Te negatywne emocje bardzo często prowadzą do napadu obżarstwa, który rujnuje całą "dietę".

7. Nie jedz wieczorem!
To, że kalorie spożyte po 20 wieczorem są zamieniane w tkankę tłuszczową to nic innego jak "urban legend". W rzeczywistości każda ilość kalorii, która nie zostanie spalona przez nasz organizm, zostaje przekształcona w tkankę tłuszczową. Spożywanie posiłków wieczorem, zwłaszcza ciężkostrawnych może co najwyżej utrudniać zaśnięcie.

8. Pij dużo wody - ona pomoże ci schudnąć.
Zastąpienie napojów słodzonych czystą wodą rzeczywiście może spowodować spadek wagi. Natomiast zwiększenie ilości wypitej wody to tylko sposób na oszukanie jednego z mechanizmów regulujących poczucie sytości. Wypełniony wodą żołądek to tylko jeden z elementów tego skomplikowanego systemu, dużo silniej działa na mózg poziom glukozy we krwi.

9. Dobra dieta, to dieta bez soków.
Wyjaśnijmy sobie najpierw co to jest sok. Produkty o tej nazwie dostępne w sprzedaży to zwykle rozcieńczone koncentraty naturalnych soków "wzbogacone" barwnikami, cukrem i konserwantami. Sok naturalny uzyskujemy dzięki wyciskaniu owoców, otrzymując zdrowy i niskokaloryczny napój. Jednak zamiast wyciskać owoce, lepiej zjeść je w całości, ponieważ zawarta w nich część włóknista wypełnia żołądek i wspomaga ograniczanie ilości spożytych pokarmów.

10. Płynna dieta pomaga obkurczyć żołądek.
Płynna dieta, to dieta dla niemowląt. Żołądek jest elastycznym workiem, zmieniającym swoją objętość w zależności od czasu, który upłynął od ostatniego posiłku. Dużo trudniejsze jest przestawienie psychiki na jedzenie mniejszych ilości pokarmów.

11. Wysokobiałkowa i niskowęglowodanowa dieta - najlepsze metody na schudnięcie.
Takie stwierdzenia wygląda bardzo dobrze w teorii. W praktyce - najskuteczniejszą dietą jest ta, której warunków jesteśmy w stanie dotrzymać. Eliminowanie potraw, których smak lubimy i zmuszanie się do jedzenia rzeczy mniej apetycznych jest prostą drogą do załamania reguł diety i efektu jo-jo.

12. Białe tuczy!

Barwy potraw i produktów spożywczych nie świadczą o ich kaloryczności. Do białego jedzenia możemy zaliczyć np. twarożek, mięso niektórych ryb, pieczywo, czosnek, seler, śmietanę. Wszystkie wymienione produkty różnią się składem, nie tylko zawartością kalorii, ale także ilością składników mineralnych, witamin, białek, węglowodanów, tłuszczów, a także innych elementów nadających im unikalny smak. Prawidłowo opracowana dieta nie jest oparta na kolorze potraw, ale na potrzebach organizmu.

13. Cukier jest złem.
Różnego rodzaju słodkie produkty oferowane w sklepach zawierają cukier występujący naturalnie w danych produktach, oraz cukier dodany w procesie produkcji - sacharozę. Cukier występujący naturalnie np. w owocach, to fruktoza, jest związkiem mniej złożonym, a jego spożycie nie łamie zasad diety.

14. Chcesz spalić więcej tłuszczu? Ćwicz na czczo!
W czasie wysiłku fizycznego zwiększone zapotrzebowanie energetyczne organizmu jest zaspokajane przez spalanie tkanki tłuszczowej i kalorii spożytych w czasie ostatniego posiłku. Jeżeli ćwiczymy na czczo, organizm nie spala większej ilości tłuszczu, ale zaczyna spalać własne mięśnie. Efektem tego jest zmniejszenie wytrzymałości naszego ciała, przez co nie jesteśmy w stanie ćwiczyć zbyt długo i zbyt intensywnie. Aby zoptymalizować efekt ćwiczeń zaleca się wykonywanie ich od 1 do 4 godzin po posiłku, w zależności od jego obfitości i zawartości kalorii.

15. Grejpfrut - "spalacz" tłuszczu.
Ani grejpfrut, ani żaden inny owoc, nie zawiera magicznego enzymu spalającego tkankę tłuszczową. Wartości grejpfrutów należy upatrywać w dużej zawartości witamin i antyoksydantów, które wspomagają odporność i wytrzymałość organizmu, a także pracę serca.Jedynym sposobem na to aby uzyskać skuteczny i bezpieczny dla zdrowia efekt to racjonalna zmiana trybu życia czyli dopasowanie diety do wykonywanej pracy oraz aktywności. Zanim jednak podejmiemy zobowiązania co do zrzucania kilogramów warto się zastanowić, czy naprawdę tego chcemy i potrzebujemy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena