0 głosów

Co wywołuje alergie pokarmowe? Do pokarmów najczęściej wywołujących alergie należą jajka, nabiał i pszenica. Inne alergeny to na przykład związki chemiczne jak węglowodory, pestycydy, chemikalia i rozpuszczalniki przemysłowe.

Alergie mogą również wywoływać leki lub szczepionki w postaci zastrzyków, między innymi tuberkulina PPD, zastrzyki przeciw gruźlicy, szczepionki uodparniające dla dzieci i leki wstrzykiwane. Do alergenów należą także związki chemiczne, które wchodzą w kontakt ze skórą, jak trujący bluszcz, kosmetyki, farby do włosów, lakiery do paznokci, formaldehyd, benzyna, rękawice lateksowe, łupież (lub sierść) zwierząt i detergenty. Napięcie nerwowe podczas spożywania posiłków również może stymulować alergie pokarmowe.

Objawy alergii pokarmowych


Alergie pokarmowe łączą się z wieloma różnymi schorzeniami, które dotknąć mogą niemal każdą część ciała. Symptomy obejmują ból gardła, powracające zapalenie zatok, kichanie, ściekanie wydzieliny nosowej po tylnej ścianie gardła (postnasal drip), chrypka, ból ucha, dzwonienie w uszach, powracające infekcje ucha i swędzenie w uszach.
Objawy oddechowe wywołane przez alergie pokarmowe obejmować mogą kaszel, astmę, zapalenie oskrzeli i świsty.
Objawy jelitowe to między innymi biegunka, niestrawność, gazy, jelito spastyczne, nudności, skurcze żołądka, zatwardzenie, nasilone odbijanie, nadmierne oddawanie gazów i kwas żołądkowy.
Objawy skórne – do tego typu symptomów zaliczają się pokrzywka, egzema, łuszczyca, cienie pod oczami, swędzenie i trądzik.
Układ nerwowy również narażony jest na objawy alergii. Do symptomów należą:

- Depresja
- Osłabienie
- Napady paniki
- Nadpobudliwość
- Osłabienie pamięci
- Bezsenność
- Halucynacje
- Zmęczenie
- Lęk
- Uczucie splątania
- Obniżenie koncentracji
- Koszmary senne


Objawy dysuryczne, czyli symptomy ze strony układu moczowego, obejmują częste oddawanie moczu, parcie na mocz, moczenie i ból podczas oddawania moczu.
Problemy mięśniowe i kostne to między innymi bóle mięśni, osłabienie siły mięśniowej, sztywność mięśni, sztywność stawów, artretyzm i ból dolnego odcinka pleców.
Do innych symptomów należeć mogą wyczerpanie, gwałtowne bicie serca, nieregularny rytm serca i palpitacje. Reakcje alergiczne na pokarmy najczęściej pojawiają się już po czasie kilku minut do paru godzin od spożycia.
Jako podsumowanie poniżej zamieszczona jest krótka lista symptomów alergii pokarmowych:
- Katar i kichanie
- Obrzęk górnych dróg oddechowych (języka, warg i gardła)
- Wysypki skórne, między innymi pokrzywka i egzema
- Symptomy jelitowe jak wymioty, nudności, skurcze żołądka, niestrawność i biegunka
- Kaszel i świsty
- Nieżyt nosa obejmujący często swędzenie nosa, niedrożność, katar i kichanie
- Anafilaksja, czyli ostra reakcja alergiczna, która może zagrażać życiu

_____________________________________________________________________

BIBLIA LECZY – FAKTY ZDROWOTNE

Kto cierpi na alergie pokarmowe?


Szacuje się, że czterdzieści do pięćdziesięciu milionów Amerykanów ma alergię, jednak tylko 1 do 2 procent dorosłych jest uczulonych na pokarmy lub dodatki do żywności. Osiem procent dzieci poniżej sześciu lat doświadcza niekorzystnych reakcji na spożyte jedzenie; u zaledwie 2 do 5 procent stwierdzono alergie pokarmowe. 2
_____________________________________________________________________

Alergie środowiskowe

Chociaż wprowadzono wiele praw przeciw zanieczyszczaniu powietrza i wody, nadal narażeni jesteśmy na kontakt z wieloma drażniącymi toksynami, które wywołują reakcje alergiczne.
Wiele czynników środowiskowych może powodować uczulenie. Chciałbym się skupić na najliczniejszej kategorii: na alergenach wziewnych. Są to substancje, które przyjmujemy do organizmu we wdychanym powietrzu. Należą do nich następujące materiały (zaznacz alergeny, które mogą wywoływać objawy u ciebie):
 Pyłki, na przykład drzew i traw
 Zarodniki pleśni
 Kurz
 Roztocza
 Łupież zwierzęcy
 Dym
 Chlor
 Perfumy
 Kosmetyki
 Opary chemiczne
 Farby
 Aromaty kuchenne

Objawy alergii wziewnych
Symptomy tego typu alergii obejmują kichanie, katar, ból gardła, powracające zapalenie zatok, chrypka oraz swędzenie, łzawienie i zaczerwienienie oczu. Innymi objawami są cienie alergiczne wokół oczu oraz tak zwany „salut alergiczny” czyli pocieranie nosa dłonią ku górze, w wyniku czego powstaje poprzeczna bruzda na jego grzbiecie.

Przygotuj się na poprawę!

Alergie to często problemy skomplikowane i stwierdzenie ich również przyczyny bywa trudne. Możliwe jest uczulenie na kilka czynników pokarmowych lub środowiskowych – a i te czynniki mogą się zmieniać w trakcie życia a nawet podczas różnych pór roku. Potrzebna będzie modlitwa oraz dużo determinacji i wysiłku, ale uda ci się odkryć przyczyny twojej alergii i rozpocząć poszukiwanie rozwiązania.
Nawet jeśli nie od razu rozumiesz mechanizmy alergii, metody, które znajdziesz w dalszych rozdziałach tej książeczki, okażą się pomocne. Wzmacniając swój organizm, korygując niektóre czynniki środowiska i ucząc się czerpać emocjonalną i duchową siłę od Boga, wkrótce poczujesz się dużo lepiej – fizycznie, psychicznie i emocjonalnie!

Artykuł jest fragmentem książki "Biblia leczy - alergie"
Licencja: Creative Commons