Na podstawie wieloletniego doświadczenia, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii (Home Office) opracowało zbiór wymagań dotyczących wykorzystywania materiałów z monitoringu systemów dozorowych przez Policję.

Data dodania: 2008-11-26

Wyświetleń: 1961

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii (Home Office) opracowało zbiór wymagań odnośnie do wykorzystywania materiałów z monitoringu systemów dozorowych przez Policję w różnego rodzaju dochodzeniach. Aby można było wykorzystać materiały uzyskane dzięki systemowi CCTV, muszą one spełniać poniżej przedstawione wymagania, zebrane w czterech działach:

* Jakość
* Zapis
* Eksport
* Odtwarzanie

JAKOŚĆ

Istotną grupę tych wymagań stanowią zasady doboru sprzętu.
Jakiej rozdzielczości mają być obrazy? W jakiej kompresji mają być przesyłane i składowane? Ile klatek na sekundę ma być zapisywane? Bazując na tych pytaniach stworzono listę zaleceń jakościowych:

* Sprecyzuj wymagania - co ma być monitorowane i w jakiej rozdzielczości, a następnie wybierz system (kamery, obiektywy), który to realizuje
* Sprecyzuj wymagania dotyczące zapisu, podglądnij lub wydrukuj zarejestrowane stałe obrazy, aby sprawdzić czy jakość zapisu jest wystarczająca (dobór rejestratora)
* Synchronizuj czas wszystkich elementów systemu
* Jakość obrazów nie może być dopasowywana do pojemności systemu. To system gromadzenia danych należy dopasować do jakości (dobór systemu archiwizacji)
* Regularnie konserwuj i utrzymuj wszystkie elementy systemu

Przed zainstalowaniem systemu CCTV należy mieć sprecyzowane, co i z jaką szczegółowością ma być obserwowane. Na przykład czy ma być rozpoznawalna twarz osoby przechodzącej przez wejście, czy można odczytać tablicę rejestracyjną samochodu, czy może wystarczające jest aby zaobserwować czyjąś obecność.
Nie ma jednoznacznych kryteriów dla sprzętu odnośnie gromadzenia dowodów dla sądu. Jeśli sędzia nie uzna materiałów z powodu niewystarczającej jakości, stają się one bezużyteczne. Dlatego warto sprawdzić jakość obrazów z kamer poprzez testy możliwości rozpoznawania szczegółów w takich warunkach, w jakich kamera będzie w przyszłości działała.
Przy testowaniu jakości należy zwrócić uwagę, że obrazy oglądane „na żywo” mogą być lepszej jakości niż zarejestrowane materiały.

Ponadto bardzo istotną kwestią w sądzie jest synchronizacja czasowa wszystkich zarejestrowanych materiałów. Jej brak może doprowadzić do unieważnienia materiałów zgromadzonych jako dowody.

Kolejną rzeczą której nie można pominąć jest pojemność archiwum. Nie można dopasowywać rozdzielczości, liczby klatek na sekundę ani kompresji do dostępnych rozmiarów dyskowych, tylko przy założonych parametrach jakościowych trzeba oszacować niezbędną przestrzeń dyskową.
Na koniec warto pamiętać, że jakość materiałów zależy również od konserwacji systemu. Systematycznie należy regulować ostrość obiektywu, wyczyścić elementy optyczne, obudowę itp.

W nowoczesnych systemach monitoringu miejskiego stosuje się kamery dzień/ noc, stacjonarne, obrotowe, oraz megapikselowe. Głównymi parametrami na jakie należy zwrócić uwagę jest kąt widzenia (zależny od obiektywu), czułość czyli możliwość pracy przy niewielkim oświetleniu (zależy od przetwornika), rozdzielczość oraz liczbę klatek przesyłanych na sekundę. Warto przy tym zwrócić uwagę, że w przypadku kamer obrotowych istotna jest większa szybkość klatkowa, ponieważ ma ona wpływ na dokładność sterowania kamerą. Dodatkowo optyczny zoom umożliwić może wychwycenie interesujących szczegółów. Niestety można tego dokonać zbliżając jedynie „na żywo”.

Alternatywą jest kamera megapikselowa, która pomimo że nie posiada zoomu optycznego, umożliwia zbliżenie cyfrowe. Pozwala to w pewnym zakresie na podglądnięcie szczegółów zarówno w trakcie obsługiwania, jak i przy analizie archiwum. Ponieważ ilość danych przesyłanych z kamer megapikselowych jest znacznie większa niż w przypadku kamer o standardowej rozdzielczości, nie pozwalają one osiągnąć pełnej szybkości do której przyzwyczaiły nas systemy analogowe. W praktyce jednak nie ma potrzeby rejestrowania 25 klatek na sekundę za wyjątkiem specyficznych systemów.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena