W Poznaniu odbyła się największa w Polsce impreza poświęcona nowoczesnej technologi i rozrywce elektronicznej, Poznań Game Arena - Targi Multimediów i Rozrywki.

W dniach 22-23.XI. 2008 r. odbyła się w Poznaniu największa w Polsce impreza poświęcona nowoczesnej technologi i rozrywce elektronicznej, Poznań Game Arena - Targi Multimediów i Rozrywki. O rozrywkę na wysokim poziomie zadbali prestiżowi wystawcy. Na PGA nie zabrakło takich firm jak: Microsoftu, Intela, Hewlett-Packard, Elektronic Arts, Game Workshop, Creative. Wystawcy stanęli na wysokości zadania i przygotowali bardzo spektakularne stoiska, które przyciągały bardzo atrakcyjnymi, skąpo odzianymi hostessami, kapitalnym światłem, świetnym dźwiękiem, laserami, dymem, nowoczesną technologią, nagłośnieniem, światłami i co najważniejsze konkursami z nagrodami.
Już godzinę przed otwarciem, przed bramą targów stał „dziki tłum”. Ogromna liczba, zwłaszcza młodych osób pragnęła wejść na targi jako pierwsza. Tuż po otwarciu wielkim szturmem wtargnęli na hale i dosłownie biegiem zaczęli zajmować sobie stanowiska przy interesujących grach czy konsolach, oczywiście po to by pograć. Co niektóre z tych osób nie opuściły zajętego z wielkim poświęceniem stanowiska, aż do późnych godzin wieczornych. W trakcie trwania targów odbyły się liczne pokazy, turnieje i konkursy. Producenci i dystrybutorzy zaprezentowali swoje najnowsze osiągnięcia techniczne i gry. Kluby i stowarzyszenia zorganizowały pokazy, konkursy i prelekcje prezentujące ich hobby. Na hali targowej umieszczono gigantycznych rozmiarów ekrany prezentacyjne z wielkimi scenami, na której odbywały się pokazy taneczne, koncerty muzyczne oraz oczywiście turnieje gier.

Jak co roku, organizatorzy podzielili atrakcje, odbywające się na halach targowych na trzy areny:

DIGITAL ARENA- to chyba największa arena, poświęcona była rozrywce multimedialnej, grom komputerowym i nowoczesnym technologiom. Bardzo dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających, cieszyły się konsole. Szczególnie interesującą ofertę zaprezentowała firma Microsoft Game Studio w postaci swojego Xbox360. Firma ta zaprezentowała szczytowe osiągniecie w dziedzinie towarzyskich gier muzycznych. Odbył się pokaz: Guitar Hero World Tour Superbundle. Dzięki tej konsoli każdy z uczestników targów mógł stworzyć zespół i improwizując stać się członkiem zespołu. Do dyspozycji była bezprzewodowa perkusja, mikrofon oraz gitara prowadząca i basowa. Można było pograć i poszaleć w takt największych hitów w historii popu i rocka. W ramach DIGITAL ARENA odbył się pokaz gry Fable II. W tej grze gracz może stworzyć własną opowieść i wcielić się w bohatera Albionu. Nie należy mylić bohatera gry Fable II z bohaterem znanej gry internetowej Arena Albionu (http://www.arena-albionu.pl).
Ponadto odbyły się pokazy gier m. in. takich jak: Gears of War 2 – gra akcji czy Lips. Do dyspozycji graczy było wiele stanowisk, na których indywidualnie mogli przetestować i zapoznać się z możliwościami konsol Xbox360. Jednak wbrew pozorom to nie możliwości konsol przykuły największą uwagę. Oczy zwiedzających skierowane były na młode hostessy, które ubrane były w skąpe białe topiki i krótkie spódniczki. Ich kreacje wydatnie podkreślały kobiece wdzięki. A obiektywy fotoreporterów skierowane były gównie na dziewczynę tańczącą w klatce. Klimatem było to zbliżone do nocnego klubu GO-GO.
Na komputerach firmy NTT System, wykorzystujących najnowsze procesory firmy Intel, zaprezentowano grę Far Cry 2. Grę Far Cry2 na komputerach testowali między innymi zawodowi gracze.
Bardzo oryginalny i przykuwający wzrok stanowisko miała gra Warhammer Online. Już samo wejście na to stanowisko wprowadzało w klimat. Była to ogromna, czarna brama, na górze spojona wielką, budząca grozę, białą czaszką. Grozę potęgował naturalnej wielkości rycerz z toporem w otoczeniu narzędzi tortur. Na tym stanowisku gracze mieli do dyspozycji kilkanaście stanowisk komputerowych, na których mogli prowadzić rozgrywkę w grę Warhammer Online. Atrakcją dla miłośników tej gry było zapowiadane spotkanie z twórca gry. Na tym stanowisku graczom rozdano wiele bardzo atrakcyjnych plakatów.

FANTASY ARENA - na tej arenie spotkali się nie tylko miłośnicy gier karcianych, figurkowych, planszowych ale również pasjonaci szachów, brydża i fani literatury fantasy. Jak co roku i tym razem nie zabrakło CUBE na Poznań Game Arena. Przy swoim stanowisku, specjalnie na te okazję przygotowali wiele atrakcji, uczyli i pokazywali jak grać w Munchkina, Flames of War, Warmachina. Zorganizowali i sędziowali liczne turnieje. Chętni mogli wziąć udział w największym, dwudniowym turnieju bitewnej wersji Władcy Pierścieni. Zostały rozegrane drugie otwarte mistrzostwa Wielkopolski w najprężniej podbijającej światowy rynek grze bitewnej, a mianowicie Warmachine & Hordes. Na PGA pojawiła się także prawdziwa gratka dla fanów historii - nauka i turniej gry Flames of War – jest to jak na razie najbardziej dynamiczny system historyczny okresu II Wojny Światowej. Dodatkowo rozegrany został turniej w atrakcyjną grę karcianą Duel Masters. We wszystkich turniejach do wygrania były wspaniałe nagrody.
Wśród zwiedzających, dużym zainteresowaniem cieszyła się bestsellerowa humorystyczna gra fantasy – Munchkin pl. Na PGA odbył się również Turniej Munchkin pl - I Oficjalne Mistrzostwa Polski, w tym turnieju do zdobycia był Puchar ufundowany przez CUBE.
Na stoisku CUBE był ogromny wybór gier strategicznych, ekonomicznych i logicznych, karcianych, figurkowych. Gry można było nabyć od razu w bardzo atrakcyjnych cenach.
Jeśli ktoś, z różnych powodów nie zdążył nabyć, wypatrzonej przez siebie, gry na targach, może ją kupić w sklepie internetowym 4karo, który jest umieszczony pod adresem http://www.4karo.pl.
Na Arenie Fantasy znajdował się również Games Room. Było to miejsce, gdzie każdy uczestnik PGA mógł wypożyczyć grę i pograć w najlepsze polskie i zagraniczne gry planszowe dostępne na polskim rynku. Do dyspozycji graczy było kilkanaście stolików z rozłożonymi, gotowymi grami oraz kilkuosobowa, kompetentna obsługa, która tłumaczyła zasady każdego z prezentowanych tytułów i pomagał rozpocząć, czasami nie łatwą, rozgrywkę.
Przy stanowisku firmy Barda można było wypożyczyć repliki strojów rycerskich (miecz, płaszcz) i powalczyć z przeciwnikiem, również można było nauczyć się i pograć w liczne gry planszowe m.in: Niagara, Robale, Owczy pęd, Carcassone, Fantasy Flight Games (Starcraft, World of Warcraft), gry ze świata Gwiezdnych wojen oraz terenowe. Na PGA odbyła się premiera figurkowej wersji gry World of Warcraft i nie zabrakło również turnieju dla weteranów systemu Warhammer 40.000.
Miłośnicy logicznych gier również mogli znaleźć coś dla siebie. Dzięki uprzejmości Wielkopolskiego Ośrodka Go można było zaznajomić się i pograć w prostą, a zarazem w bardzo ciekawą grę planszową z Dalekiego Wschodu o nazwie Go.

PAINTBALL ARENA- jak sama nazwa wskazuje, była to arena dla miłośników sportów ekstremalnych, na której zdecydowanie królował paintball. W tym roku na potrzeby paintball przeznaczono odrębną halę. NA PGA można było zobaczyć przede wszystkim speedball. Speedball to sportowa odmiana paintballa. Zawodnicy grali na specjalnie wyznaczonym polu. Pole składało się z dmuchanych przeszkód i całe otoczone było siatką. Dzięki temu widzowie mogli obserwować dynamiczne wydarzenia, zwroty akcji i brawurowe zagrania z najbliższej odległości. Jedno trafienie eliminowało zawodnika. W Poznaniu odbyły się finały dwóch ogólnopolskich lig PPLH oraz PPXL. Za drobną opłatą można było postrzelać z profesjonalnych karabinków z amunicji paintballowej w postaci różnokolorowych kulek wypełnionych farbą. Na stoiskach była również możliwość obejrzenia sprzętu paintballowego,
Na Painntball Arena znaleźli coś dla siebie również entuzjaści gier leśnych i scenariuszowych, a Igor Adventure zapraszał wszystkich chętnych na pole taktyczne.

Podsumowanie:
Ci, którzy zdecydowali się wybrać w tych dniach do Hali Targowej w Poznaniu na Targi Multimediów i Rozrywki, na pewno nie żałują. Czekała tam na nich ogromna liczba atrakcji podanych w niespotykanej oprawie, doskonała zabawa, świetna rozrywka, mnóstwo niespodzianek, ogromna ilość upominków gadżetów, plakatów i wiele, wiele nagród. Aczkolwiek brakowało na targach rodzimych potentatów, twórców gier zarówno komputerowych jak i planszowych.
Licencja: Creative Commons