Wybór szkoły średniej to ogromne wyzwanie. Oferta edukacyjna w największych miastach Polski jest naprawdę imponująca. Zdecydowałaś/eś się na liceum? Do wyboru masz dwie podstawowe opcje: liceum państwowe lub prywatne.

Data dodania: 2023-07-13

Wyświetleń: 121

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Różnice między prywatnym liceum a państwowym

Różnice między państwową a prywatną szkołą średnią nie sprowadzają się do finansowania i opłat, choć oczywiście należy je wziąć pod uwagę w procesie decyzyjnym. Kluczowe różnice dotyczą autonomii, programów nauczania, podejścia do uczniów, ich indywidualnych zainteresowań i możliwości oraz liczby i jakości dodatkowych programów realizowanych w placówkach.

Dowiedz się więcej o różnicach między państwowym a prywatnym liceum, by wybrać najlepiej… na przyszłość!

Poznaj 8 różnic między prywatnym i państwowym liceum

Czasem, by podjąć najlepszą dla siebie decyzje, trzeba zrobić listę plusów i minusów. My przygotowaliśmy listę ośmiu aspektów, w których najwyraźniej widać różnice między państwowymi a prywatnymi liceami. Możesz z niej skorzystać podczas analizowania oferty edukacyjnej w Twoim mieście i porównania interesujących Cię szkół średnich.

Czym się różni szkoła prywatna od publicznej?

  1. Finansowanie i opłaty - państwowe liceum otrzymuje finansowanie z budżetu państwa, podczas gdy prywatne liceum jest finansowane częściowo lub w całości ze źródeł prywatnych, przede wszystkiego czesnego oraz różnego rodzaju dotacji. Decydując się na posłanie dziecka do prywatnego liceum, musisz liczyć się z koniecznością opłacania czesnego przez kolejne 4 lata. Comiesięczny koszt nauki może wahać się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
  2. Autonomia i programy nauczania – prywatne licea mają większą autonomię w podejmowaniu decyzji dotyczących polityki szkolnej, programu nauczania, zatrudniania nauczycieli itp. Państwowe licea są bardziej zależne od wytycznych i decyzji organów rządowych i gminnych. W liceach prywatnych często realizuje się autorskie programy nauczania oraz korzysta się z najlepszych programów zagranicznych.
  3. Programy i zajęcia dodatkowe – prywatne licea często oferują szeroki wachlarz różnorodnych programów dodatkowych, na przykład zajęć artystycznych, sportowych i językowych. Celem oferty zajęć dodatkowych jest wzbogacenie edukacji uczniów oraz zapewnienie im możliwości rozwijania swoich pasji. Państwowe licea, ze względu na ograniczony budżet, mogą nie posiadać oferty programów i zajęć dodatkowych lub oferta może być znacząco okrojona.
  4. Wysoko wykwalifikowani nauczyciele i native speakerzy – w prywatnych liceach często można spotkać nauczycieli o wyższych kwalifikacjach i doświadczeniu, ponieważ prywatne szkoły mogą sobie pozwolić na wynagradzanie ich wyższymi zarobkami.
  5. Liczebność klas – w państwowych liceach klasy liczą zazwyczaj od 25 do nawet 40 uczniów. W prywatnych liceach klasy mogą być mniejsze, np. 10-15 osobowe, co pozwala na bardziej indywidualne podejście do uczniów.
  6. Wyposażenie i infrastruktura – prywatne licea często mają lepiej wyposażone laboratoria, sale lekcyjne i zaplecze sportowe, a uczniowie mają dostęp do nowoczesnych urządzeń i narzędzi. Państwowe licea mogą mieć ograniczone zasoby ze względu na mniejsze możliwości inwestowania w wyposażenie i infrastrukturę.
  7. Atmosfera i wartości – prywatne licea często promują określone wartości i mają zazwyczaj bardziej elitarną atmosferę. Państwowe licea mogą być mocniej zróżnicowane pod względem uczniów, ich pochodzenia społecznego i kulturowego.
  8. Zasady rekrutacji – państwowe licea podlegają jednolitemu, ogólnokrajowemu systemowi rekrutacyjnemu. Prywatne licea mogą posiadać własne procedury rekrutacyjne. Kryterium przyjęcia może być między innymi egzamin z języka obcego (np. w liceach językowych, w których lekcje realizowane są w wybranym języku lub językach obcych), rozmowa kwalifikacyjna z kandydatem czy referencje.

Pamiętaj, że powyższe różnice mają jedynie charakter poglądowy. Zasady działania poszczególnych szkół średnich, zarówno publicznych, jak i prywatnych, mogą bowiem zależeć od wielu dodatkowych czynników. Przy wyborze liceum warto wziąć pod uwagę swoje preferencje, cele edukacyjne oraz możliwości finansowe rodziny (w perspektywie najbliższych 4 lat).

Jaką szkołę średnią wybrać? Sprawdź prywatne liceum Akademeia High School!

To jedno z najlepszych warszawskich liceów prywatnych - akademeia.edu.pl, jako jedyne zorganizowane na wzór uniwersytecki. Misją szkoły jest zapewnianie uczniom najwyższej jakości edukacji oraz bezpiecznej przestrzeni do rozwijania indywidualnych pasji i zainteresowań.

Podczas dwóch pierwszych lat nauki w liceum uczniowie realizują iGCSE (International General Certificate of Secondary Education). To międzynarodowy program edukacyjny oferowany uczniom w wieku 14-16 lat, który jest powszechnie stosowany w wielu krajach na całym świecie. Program iGCSE jest opracowany i zarządzany przez Cambridge Assessment International Education (Cambridge International).

Uczniowie Akademeia High School zdają brytyjską maturę A Level (akademeia.edu.pl/oferta-akademicka/matura-a-level/), która otwiera przed nimi drzwi do najbardziej prestiżowych uniwersytetów Europy!

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena