Melisa, znana również jako Cytrynowa melisa lub melisa lekarska, to popularna roślina lecznicza, która przez wieki była wykorzystywana w tradycyjnej medycynie do leczenia wielu dolegliwości. Melisa jest szczególnie ceniona za jej wpływ na układ trawienny. Zastosowanie tej rośliny w codziennej diecie może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, nie tylko związanych z trawieniem, ale również z poprawą snu i redukcją stresu.

Data dodania: 2023-07-07

Wyświetleń: 110

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Herbata z melisy na poprawę trawienia

Co to jest melisa i jakie ma właściwości?

Melisa, znana również jako Cytrynowa Melisa ze względu na swój wyraźny, cytrynowy zapach, to wieloletnia roślina z rodziny miętowych. Pochodząca z regionu Morza Śródziemnego, melisa jest obecnie uprawiana na całym świecie, dzięki swoim cennym właściwościom zdrowotnym i wyjątkowemu smaku. Występuje na różnych siedliskach, od nasłonecznionych pól, poprzez wilgotne łąki, aż po cieniste lasy. Ta uniwersalność sprawia, że melisa jest dostępna dla szerokiego kręgu osób, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Główną siłą melisy są jej składniki aktywne. Roślina ta jest bogata w olejki eteryczne, takie jak cytral, cytronellal i geranial. Te związki mają zdolność do relaksacji układu nerwowego, co ma szczególne zastosowanie w kontekście łagodzenia stresu, poprawy nastroju i wspierania zdrowego snu.

Ponadto, melisa zawiera też terpeny, polifenole, taniny i flawonoidy - związki bioaktywne, które są znane ze swojego pozytywnego wpływu na zdrowie. Te składniki mają różnorodne działania, w tym przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwcukrzycowe i przeciwnowotworowe. Przykładowo, flawonoidy mają zdolność do neutralizacji wolnych rodników, co pomaga chronić organizm przed uszkodzeniami na poziomie komórkowym.

Wszystko to sprawia, że melisa jest rośliną o wielorakim zastosowaniu, zarówno w kuchni, jak i w naturalnej medycynie. Regularne spożywanie herbaty z melisy może przynieść wiele korzyści dla zdrowia, w tym poprawę trawienia, redukcję stresu, lepszy sen i ogólną poprawę samopoczucia.

Melisa a układ trawienny

Melisa lekarska, inaczej zwana Cytrynową melisą, od wieków cieszy się uznaniem w kontekście leczenia różnorodnych problemów związanych z układem trawiennym. Jej znaczący wpływ na łagodzenie dolegliwości tego typu wynika z obecności w niej wielu aktywnych składników.

Wśród tych substancji najważniejsze są składniki zwane terpenami oraz flawonoidami. Te naturalne związki mają zdolność do łagodzenia skurczów mięśni gładkich, które są odpowiedzialne za ruchy przewodu pokarmowego. Dzięki temu melisa może pomagać w łagodzeniu nieprzyjemnych objawów, takich jak skurcze i bóle brzucha, które są często związane z problemami trawiennymi.

Jedną z kluczowych funkcji układu trawiennego jest produkcja i wydzielanie żółci, substancji niezbędnej do rozkładu i prawidłowego trawienia tłuszczów. Melisa posiada związki, które stymulują te procesy, sprzyjając efektywnemu trawieniu i zapobiegając dyskomfortowi trawiennemu po spożyciu tłustych posiłków.

Kolejnym atutem melisy jest jej działanie przeciwzapalne. Flawonoidy i terpeny, które są obecne w tej roślinie, mają zdolność zmniejszania stanów zapalnych. Dzięki temu melisa może łagodzić objawy takie jak wzdęcia, ból i dyskomfort, które często towarzyszą stanom zapalnym w przewodzie pokarmowym.

Wreszcie, należy zaznaczyć, że składniki melisy działają synergistycznie, co oznacza, że ich wspólne działanie jest skuteczniejsze niż sumę działania poszczególnych składników. Dzięki temu melisa może stanowić wszechstronny środek wspierający zdrowie układu trawiennego.

Jak przygotować herbatę z melisy na poprawę trawienia?

Przygotowanie herbaty z melisy, która poprawia trawienie, nie wymaga szczególnych umiejętności ani zaawansowanych technik. Wystarczy posiadać kilka podstawowych składników oraz znać kilka prostych kroków.

Pierwszym etapem jest zgromadzenie potrzebnych składników, a jest to nic innego jak 1-2 łyżki suszonych liści melisy oraz szklanka wrzącej wody. Melisę można łatwo znaleźć w większości sklepów ze zdrową żywnością, aptekach, a nawet w niektórych supermarketach. Przy wyborze melisy warto zwrócić uwagę na jej jakość - im lepsza, tym więcej korzyści przyniesie jej spożycie.

Następnie, należy zalać liście melisy gorącą wodą. Warto pamiętać, że woda powinna być naprawdę gorąca, ale nie wrząca, ponieważ zbyt wysoka temperatura może zniszczyć niektóre z cennych składników melisy.

Kiedy liście melisy są już zalane, napar powinien odstawać przez około 10 minut. Ten czas pozwoli na wydobycie z liści melisy wszystkich cennych składników, które przekształcą zwykłą wodę w leczniczą herbatę.

Po upływie około 10 minut, napar należy przecedzić, aby pozbyć się liści melisy. Pozostawienie ich w herbacie mogłoby wpłynąć na jej smak i konsystencję.

Herbata z melisy jest teraz gotowa do spożycia. Zaleca się jej picie 1-2 razy dziennie, najlepiej po posiłkach. Regularne spożycie herbaty z melisy może pomóc w poprawie procesów trawienia, a także złagodzić inne dolegliwości związane z układem pokarmowym. Warto jednak pamiętać, że melisa nie jest lekiem, a jej działanie może różnić się w zależności od indywidualnych cech organizmu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena