W świecie pełnym stresu i niepokoju, coraz więcej osób szuka naturalnych sposobów na poprawę jakości snu i na złagodzenie napięcia. Jednym z tych sposobów jest herbata z melisy. Powszechnie ceniona za swoje właściwości uspokajające i promujące dobry sen, melisa stała się popularnym składnikiem w dietach wielu osób poszukujących spokoju i regeneracji.

Data dodania: 2023-07-07

Wyświetleń: 139

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Herbata z melisy na uspokojenie i lepszy sen

Co to jest melisa?

Melisa, znana również jako melisa lekarska, to roślina z rodziny jasnotowatych, która jest naturalnie obecna w Europie, północnej Afryce i zachodniej Azji. Znana i ceniona od starożytności, melisa była stosowana przez Greków i Rzymian jako środek na poprawę nastroju i jako pomoc w leczeniu problemów trawiennych. Liście melisy, o cytrynowym aromacie, są często stosowane do przygotowywania herbaty.

Jak działa herbata z melisy?

Herbata z melisy jest bogatym źródłem różnych składników aktywnych, które razem pracują, aby pomóc nam się zrelaksować i poprawić jakość snu. Wśród nich są olejki eteryczne, takie jak cytral, cytronellal i geranial, które mają silne działanie uspokajające. Te specyficzne związki chemiczne, znane ze swojego cytrynowego aromatu, mają zdolność do wpływania na nasz układ nerwowy, prowadząc do stanu większego spokoju i relaksacji.

Dodatkowo, melisa zawiera flawonoidy i fenolokwasy, które również mają korzystne właściwości dla naszego układu nerwowego. Flawonoidy, znane ze swoich silnych właściwości przeciwutleniających, pomagają chronić nasze neurony przed uszkodzeniem i promują ogólne zdrowie nerwowe. Fenolokwasy, z drugiej strony, pomagają zmniejszyć napięcie nerwowe, co pomaga złagodzić stres i poprawić sen.

Wszystkie te składniki razem działają na układ nerwowy, pomagając złagodzić napięcie i stres. Dzięki temu ciało i umysł stają się bardziej zrelaksowane, co sprzyja lepszemu i głębszemu snu. W związku z tym, picie herbaty z melisy przed snem może być skuteczną strategią dla osób, które borykają się z problemami ze snem lub chcą po prostu poprawić jakość swojego wypoczynku nocnego.

Jak przygotować herbatę z melisy?

Przygotowanie relaksującej herbaty z melisy jest zadaniem niezwykle prostym i szybkim, które nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani specjalnych umiejętności. Wystarczy mieć przy sobie suszone liście melisy oraz czajnik z wrzątkiem.

Pierwszym krokiem jest wsypanie 1-2 łyżek suszonych liści melisy do szklanki lub kubka. Nie jest konieczne używanie specjalnego sitka na herbatę, chociaż może to ułatwić przecedzenie naparu. Następnie, do liści należy dodać szklankę wrzącej wody. Ciepło pozwoli wydobyć z liści wszystkie cenne składniki, które przenikną do naparu.

Po zalaniu liści melisy wodą, należy pozostawić napar na około 5-10 minut. Czas ten jest niezbędny, aby napój mógł odpowiednio nasiąknąć aromatem i składnikami odżywczymi z melisy. Po upływie tego czasu, napar należy przecedzić, aby usunąć liście.

Gotowa herbata z melisy powinna mieć jasnożółty kolor i delikatny, odświeżający aromat. Można ją pić zarówno na ciepło, jak i na zimno, w zależności od preferencji. Idealnym momentem na spożycie herbaty z melisy jest wieczór, na około godzinę przed snem. Ułatwi to przejście w stan relaksacji i przygotuje organizm do snu.

Korzyści zdrowotne z picia melisy

Melisa lekarska, znana także jako cytrynowa mięta, to roślina, która oprócz swoich relaksujących i uspokajających właściwości, ma wiele innych korzyści zdrowotnych. Wiele z nich wynika z bogactwa składników aktywnych obecnych w tej roślinie, takich jak olejki eteryczne, flawonoidy, czy fenolokwasy.

Jednym z obszarów, w którym melisa wykazuje korzystne działanie, jest układ trawienny. Badania naukowe wskazują, że spożywanie melisy może łagodzić różne dolegliwości związane z trawieniem, takie jak wzdęcia, uczucie ciężkości po posiłku czy dyskomfort żołądkowy. Melisa działa rozkurczowo na mięśnie przewodu pokarmowego, co może przynieść ulgę w tych nieprzyjemnych objawach.

Dodatkowo, melisa wykazuje silne właściwości przeciwzapalne. Może być stosowana jako naturalne wsparcie dla organizmu w walce z procesami zapalnymi, zarówno ostrych, jak i przewlekłych. Właściwości te sprawiają, że melisa może być pomocna w łagodzeniu objawów różnych stanów zapalnych, zarówno tych zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Na koniec, melisa ma również działanie przeciwwirusowe. Badania laboratoryjne sugerują, że składniki aktywne obecne w melisie mogą hamować rozmnażanie niektórych wirusów, w tym wirusa opryszczki.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena