8. Używaj skrótów, ale tylko takich, które będziesz w stanie rozszyfrować. Tekst składający się jedynie ze skróconych wyrazów będzie niemożliwy do odczytania. Możesz zatem używać podstawowych skrótów, które są Ci znane. Pamiętaj jednak, że np. skrót psych. może oznaczać: psychologiczny, psychiczny, psychiatryczny, a każde z tych określeń ma inne znaczenie. Jeśli na notatkę składa się głównie jeden temat, który zawiera dużą ilość pewnego pojęcia, możesz przy pierwszym jego użyciu dopisać w nawiasie jego skrót i w dalszej części notatki go używać. Zaoszczędzisz w ten sposób i czas i miejsce.
9. Stosuj podkreślenia, ponieważ zaznaczysz w ten sposób fragment tekstu, na który szczególnie warto zwrócić uwagę.
10. Ważne elementy pisz drukowanymi literami, ponieważ będą łatwo dostrzegalne i będzie Ci łatwiej znaleźć je w tekście.
11. Używaj wypunktowań, żeby uporządkować treść. Możesz do tego używać cyfry, gwiazdki, kropki itp.
12. Pojęcia nazwiska i daty pisz różnymi kolorami. Gdy tylko spojrzysz na notatkę od razu je dostrzeżesz i łatwiej je zapamiętasz.
13. Sprawdź czy to, co napisałeś jest dla Ciebie zrozumiałe i napisane logicznie. Sprawdź w słowniku wyrazy, których znaczenia nie rozumiesz i dopisz je obok.
14. Notatki, które sporządzasz powinny być uporządkowane. Trzymaj je w teczkach, koszulkach, segregatorach, skoroszytach itp. Pamiętaj, żeby miały oznaczenia czego dotyczą (tytuł książki, nazwa wykładu i data).