Ornaty w dzisiejszej formie weszły do użytku mniej więcej w XII wieku, choć oczywiście historia szat liturgicznych jest dłuższa i bardziej złożona. Te z nich, które księża dziś zakładają do odprawienia mszy, są czymś więcej, niż tylko konkretnym okryciem.

 

Data dodania: 2023-05-15

Wyświetleń: 106

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Co warto wiedzieć o wyborze ornatu?

Dlaczego ornat jest tak ważny?

Już pierwsze słowa Biblii wprowadzają kwestie związane ze znaczeniem ubioru. Jest on elementem wnoszącym godność istoty ludzkiej, ale też służy jako okrycie wstydliwego ciała. Zresztą Pismo Święte w wielu ustępach przekonuje, że ubiór nie skupia się na komforcie – to element pomagający wprowadzić hierarchię w świecie stworzonym przez Boga. Nie dziwi więc fakt, że wiele dzisiejszych ornatów jest niezwykle dekoracyjnych. Warto na przykład spojrzeć na niektóre haftowane wzory na stronie https://ornat.com.pl/. Rozbudowana warstwa estetyczna ma oczywiście wymowę symboliczną poprzez odwołania do konkretnych postaci, symboli bądź wydarzeń, ale niektóre motywy nie są tak silnie umocowane w Biblii, tylko wywodzą się raczej z tradycji. Będzie to na przykład dotyczyło lilii kojarzonych przecież z Maryją.

Sprowadzenie ornatu do roli „odzieży roboczej” byłoby poważnym nadużyciem. Choć oczywiście miejsce tej szaty jest ściśle określone w całym ceremoniale KK, to warto zdawać sobie sprawę z tego, że i ten ceremoniał zbudowany jest na solidnym fundamencie tradycji lub interpretacji.

Jak znaczenie ornatu przekłada się na konkretne rozwiązania?

Będzie to bardzo duży skrót myślowy, któremu puryści mogliby wytknąć nawet pewną przesadę, jednak można powiedzieć, że jakość ornatu jest na swego rodzaju sposobem wyrażenia szacunku dla Boga i samej posługi kapłańskiej. Ponieważ ornat jest ściśle związany z najważniejszym sakramentem, czyli Eucharystią, trzeba uznać, że i jego wykonanie musi być ponadprzeciętne. Co to oznacza?

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że pewne ogólne ramy są określone w formalnych wymaganiach zarysowanych przez kościół. Może to dotyczyć kroju, kolorystyki czy ogólnej budowy szaty. Wciąż jednak wiele elementów może być wykonanych ze sporą dowolnością.

Oznacza to na przykład możliwość wykonania dekoracyjnych haftów na pasach ornatów. Dziś oczywiście haft bardzo często wykonywany jest komputerowo, co budzi pewne kontrowersje. Z jednej bowiem strony – jak argumentują przeciwnicy haftu komputerowego – nie ma w tym elementu wielogodzinnej pracy. To nie do końca prawda, ale silniejszym argumentem księży, którzy wybierają dla siebie właśnie tego rodzaju szaty liturgiczne, może być na przykład to, że hafciarka komputerowa nie popełnia błędów i pozwala na tworzenie bardzo skomplikowanych wzorów, sprawiając, że piękne ornaty stają się dostępne dla większej liczby duchownych.

Pewne ograniczenia i wymagania dotyczyć też będą samej tkaniny. Choć ornaty kojarzą się często z szatami dość delikatnymi, to tak naprawdę, jeśli są wykonane solidnie, a to często jest po prostu bardzo praktyczne wymaganie, będą też naprawdę trwałe. Zmienia się je raczej z szacunku do posługi, a nie dlatego, że fizycznie się zużyły, choć oczywiście choćby z racji wykorzystywania głównie jasnych kolorów, faktycznie ornat będzie z czasem tracił swój atrakcyjny wygląd.

Mimo pewnych ogólnych ograniczeń technicznych wystarczy tylko jeden rzut oka w oferty wytwórców szat liturgicznych, żeby przekonać się o niesamowitej wręcz różnorodności ornatów, a także niezwykłej staranności, z jaką są one wykonywane. I oczywiście, że wynika to po części z warstwy symbolicznej ubioru, ale jest też najzwyczajniej w świecie cechą, którą księża cenią, bo wysoka jakość zdecydowanie ułatwia prowadzenie obrzędów.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena