Domy budowane w technologii szkieletowej nieustannie mają swoich miłośników i wciąż zdobywają nowych. Decydując się na budowę domu z drewna zapewniamy sobie ten niepowtarzalny mikroklimat, którego nie da się uzyskać w innych technologiach. Co jeszcze wpływa na popularność domów szkieletowych i za co inwestorzy uwielbiają tę konstrukcję? Przekonaj się!

Data dodania: 2022-11-29

Wyświetleń: 276

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Niesłabnąca popularność projekty domów szkieletowych

Technologia szkieletowa — co to jest? Czy warto?

Terminologia konstrukcji szkieletowej pochodzi od (jak sama nazwa wskazuje) szkieletu, który jest podstawą tego rodzaju konstrukcji. Lekki szkielet wypełnia się później izolacją termiczną (przykładem może być wełna mineralna), a następnie usztywnia się np. płytą OSB. Po materiale usztywniającym wstawia się kolejne warstwy aż do elewacji. W ten sposób powstaje budynek w pełni wykonany w konstrukcji szkieletowej. Podstawowym elementem budowlanym jest oczywiście drewno. Musi być ono dobrej jakości, odpowiednio suche, strugane czterostronnie prawidłowo zaimpregnowane. Niezwykle ważnym elementem jest również ułożenie warstw paro i wiatr- izolacji. Zobacz projekty domów szkieletowych na stronie DOMY w Stylu

Pozytywne cechy domów szkieletowych

Domy szkieletowe mają bez wątpienia wiele zalet, które wpływają na pozytywny odbiór tej konstrukcji i coraz większą jej popularność. Ściana szkieletu drewnianego z całą pewnością jest najcieplejszą i najcieńszą ze ścian. Grubość ściany szkieletowej z uwzględnieniem 10 cm zewnętrznej izolacji ma grubość 22-25 cm, a jej współczynnik przenikania ciepła wynosi U=0,156  W/m2K. Taki współczynnik w przypadku ściany murowanej jest możliwy do uzyskania po ociepleniu 20 cm warstwą izolacyjną, przez co grubość sumaryczna ściany wzrasta do 45-47 cm. Cieńsze ściany to również większa powierzchnia użytkowa domu oraz mniejsza powierzchnia zabudowy. Do pozytywnych cech tej konstrukcji z pewnością zaliczymy również szybkość budowy. Budowę możemy zrealizować bez względu na porę roku, nie istnieją w zasadzie żadne przerwy technologiczne, które wpływają na wydłużenie czasu budowy. Ponadto sama budowa jest też łatwiejsza, ponieważ dom może być w dużej mierze prefabrykowany, czyli wykonany z gotowych, dostarczanych na budowę elementów do montażu w celu stworzenia z nich całości. W tej technologii ściany i dach są odpowiednio i dokładnie zaizolowane, dzięki czemu znacznie wolniej się wychładzają, a wnętrze chronione jest przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi z zewnątrz. O pozostałych zaletach domów drewnianych pisaliśmy wcześniej w artykule Drewniane domy, czyli klimatyczne piękno.

.

Konstrukcja szkieletowa a finanse

Jeśli chodzi o aspekt finansowy, domy wykonane w technologii szkieletowej są nieco tańsze w budowie, jak i w późniejszym utrzymaniu w porównaniu z domami murowanymi. Wszystko za sprawą krótszego trwania budowy domu szkieletowego oraz tego, że zajmuje się tym najczęściej jedna ekipa budowlana, co jest niemożliwe w przypadku domów murowanych i generuje dodatkowe koszty (każda ekipa jest odpowiedzialna za inne etapy budowy).

O czym należy pamiętać decydując się na budowę domu szkieletowego?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wentylację. W domach o konstrukcji szkieletowej nie zastosujemy wentylacji grawitacyjnej. Po prostu się nie sprawdzi. Należy zastąpić ją wentylacją mechaniczną. Natomiast jeśli chodzi o ogrzanie domu chodzi, doskonałym wyborem będzie tu ogrzewanie nadmuchowe, które sprawnie i w szybkim czasie ociepli budynek. Ponadto wbrew obawom domy szkieletowe nie są w żadnym stopniu łatwopalne. Drewno, z którego powstaje budynek jest impregnowane i specjalnie zabezpieczane. ”. Do wad można również zaliczyć słabą akustykę domu oraz pęknięcia gipskartonu pojawiające się w wyniku tego, że dom w szkielecie „pracuje”. Jeżeli masz pytania w sprawie projektów zadzwoń do naszego biura projektowego DOMYwStylu.pl: 577 007 517.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena