W ostatnich latach zaciągnąłeś wiele zobowiązań finansowych lub jeden większy kredyt gotówkowy na kwotę 200 tys. zł? Zarobki Twojego gospodarstwa domowego nie są w stanie pokryć kosztów wynikających z zaciągniętych kredytów gotówkowych oraz hipotecznych? Jako kredyto- i pożyczkobiorca możesz skorzystać z różnych form rozwiązywania problemów ze spłatą zobowiązań. W poniższym artykule znajdziesz kilka ciekawych propozycji wyjścia z kłopotów finansowych związanych ze spłatą kredytów i pożyczek.

Data dodania: 2022-08-19

Wyświetleń: 255

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Masz problem ze spłatą kredytu? Sprawdź 6 możliwych rozwiązań!

Problem ze spłatą kredytu – co robić w takiej sytuacji?

Masz problemy ze spłatą kredytu gotówkowego lub hipotecznego? Całe szczęście jest kilka opcji, z jakich możesz skorzystać jako kredytobiorca z problemami finansowymi. Lista najpopularniejszych metod, które pozwalają na wyjście z zadłużenia obronną ręką jest długa. Warto jednak znać sześć najpopularniejszych rozwiązań, które realnie pozwalają wyjść z nadmiernego zadłużenia finansowego.

Konsolidacja zobowiązań

Popularną formą pozbycia się problemów ze spłatą rat wielu zobowiązań jest konsolidacja kredytów gotówkowych. Możesz w ten sposób realnie zmniejszyć swoje miesięczne zobowiązania poprzez połączenie wielu długów w jeden większy, ale z mniejszą miesięczną ratą. Pamiętaj jednak, że do uzyskania pozytywnej decyzji w zakresie konsolidacji musisz wykazać się zdolnością kredytową, pozytywną historią w BIK, a także dostarczyć dokumenty odnoszące się do konsolidowanych zobowiązań finansowych.

Refinansowanie kredytu

Refinansowanie to możliwość, jaką masz zarówno w przypadku kredytów gotówkowych, jak i hipotecznych. Refinansowanie to nic innego, jak przeniesienie zobowiązania z jednej instytucji do drugiej, ale na nieco lepszych warunkach. Korzystając z takiej formy wyjścia z trudnej sytuacji po prostu zaciągasz nowe zobowiązanie, a otrzymane środki przeznaczasz na spłatę problematycznego kredytu. Możesz w ten sposób zdobyć ofertę z niższym oprocentowaniem oraz dłuższym okresem spłaty, co pozwoli Ci na lekkie zredukowanie miesięcznych kosztów.

Zawieszenie spłaty raty kredytu

Zawieszenie spłaty zobowiązania kredytowego odbywa się tylko na specjalny wniosek złożony przez kredytobiorcę. W tym przypadku możesz zawiesić wyłącznie ratę odsetkową lub kapitałową dla danego zobowiązania. Nieliczne banki pozwalają na zawieszenie całkowitej raty zobowiązania, ale na znacznie krótszy czas. Można powiedzieć, że to swego rodzaju wakacje kredytowe. Taka ulga dla kredytobiorców najczęściej dostępna jest na okres od 3 do 6 miesięcy. Na podobnej zasadzie działa tzw. karencja w spłacie zobowiązania, ale ta przyznawana jest na znacznie dłuższy czas – nawet do 24 miesięcy.

Ustawowe wakacje kredytowe

W 2022 roku zostały wprowadzone ustawowe wakacje kredytowe, z których mogą skorzystać wszyscy kredytobiorcy posiadający kredyty hipoteczne przeznaczone na własne cele mieszkaniowe. Dzięki temu zawiesisz łącznie 8 rat kapitałowo-odsetkowych (4 w 2022 roku oraz 4 w 2023 roku, ale tylko raz na kwartał). Pamiętaj jednak, że odroczone raty są przesuwane na koniec trwania umowy kredytowej, a to tym samym skutkuje wydłużeniem całkowitego okresu kredytowania, natomiast banki nie doliczają z tego tytułu dodatkowych odsetek.

Restrukturyzacja kredytu

Jedną z ciekawych form wyjścia z problemów ze spłatą zobowiązania jest restrukturyzacja kredytu. Wystarczy, że złożysz wniosek do banku o restrukturyzację, czyli po prostu zmianę warunków finansowania. Musisz jednak przedstawić swoją aktualną sytuację finansową oraz zaproponować możliwe rozwiązania np. zmniejszenie marży banku, co tym samym obniży oprocentowanie kredytu. Druga opcja w ramach restrukturyzacji to wydłużenie okresu kredytowania – dotyczy to zarówno kredytów gotówkowych, jak i hipotecznych.

Zmiana oprocentowania

Jeśli boisz się podwyżek stóp procentowych, a Twój kredyt jest na zmiennej stopie procentowej, możesz poprosić bank o zmianę oprocentowania na stałe. Dzięki temu Twoja rata niezależnie od działań RPP nie wzrośnie i utrzyma się na jednolitym poziomie przez cały okres kredytowania.

Czy warto korzystać z pomocy banków w spłacie kredytów?

Jako kredytobiorca masz wiele opcji rozwiązania swoich problemów ze spłatą zobowiązania. Najpopularniejsza opcja to oczywiście konsolidacja kredytów gotówkowych oraz złożenie wniosku o tzw. wakacje kredytowe – bankowe lub ustawowe. Wykorzystując różne formy wyjścia z problemów ze spłatą kredytów, możesz realnie poprawić swoją sytuację finansową oraz uniknąć negatywnych wpisów w BIK oraz innych bazach dłużników w razie nadmiernych zaległości ze spłatą długów.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena