Pocenie się to naturalna reakcja organizmu i nie ma osoby, której organizm nie wydziałałby potu. Niektórzy wydzielają go mniej, inni więcej i mają z ujarzmieniem tej ilości więcej kłopotów. Tym osobom dedykujemy ten tekst, dowiedzieć się z niego można jak wpłynąć rozsądnym postępowaniem na mniejsze wydzielanie potu i jak się chronić przed wiecznie przemoczoną koszulką latem. 

Data dodania: 2022-06-14

Wyświetleń: 275

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

6 wskazówek aby skóra się latem nie pociła

Pocenie to metoda organizmu na ochłodzenie się, ale też na pozbycie się toksyn. Gruczoły potowe znajdują się na całej powierzchni naszego ciała, a sam pot w większości składa się w wody, której jest 99%, reszta to kwas mlekowy, moczowy, amoniak, witamina C i nieco innych substancji. Pot to płyn, który sam w sobie jest bezzapachowy, dopiero w zetknięciu z bakteriami bytującymi na skórze wchodzi z nimi w reakcję i tworzy wspólnie zapach charakterystyczny dla danej osoby. Dlatego tak ważna jest w tej kwestii higiena i częsta wymiana odzieży.

Różne rodzaje gruczołów potowych

Organizm został wyposażony w dwa rodzaje gruczołów potowych. Ekrynowe gruczoły są odpowiedzialne za produkcję potu schładzającego organizm w upalny dzień, czy tego, który znamy gdy występuje po wysiłku fizycznym. Natomiast gruczoły potowe apokrynowe wytwarzają pot pojawiający się pod wpływem emocji, na przykład stresu czy silnego zdenerwowania. Jest to gęsty i tłusty pot zawierający w swym składzie tłuszcz.

Pocenie się stóp

Częstą przypadłością, która dotyczy wielu osób jest nadmierne pocenie się stóp. Pot się na stopach pojawia za sprawą 250 tysięcy gruczołów potowych, które są w stanie „wyprodukować” pół litra potu każdego dnia. Jaka jest rada, aby ograniczyć pocenie się stóp. Przede wszystkim do śmieci pójść muszą wszystkie skarpety i buty z tworzyw sztucznych. Należy zakupić odpowiednie, oddychające obuwie oraz skarpety, które odprowadzają wilgoć. Konieczna jest też codzienna higiena stóp, częste kąpiele pielęgnacyjne z olejkami, a także systematyczne używanie antyperspirantu. Koniecznie też trzeba dobrać właściwe, przewiewne obuwie domowe. 

Pokarmy zwiększające pocenie

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że dieta ma duży wpływ na potliwość. Gdy, na przykład jest wysokosodowa organizm usuwa sól między innymi w postaci potu. Gdy zjadamy nadmiar tłuszczów, do jego rozłożenia organizm podnosi temperaturę, co z kolei wyzwala pocenie się. Pocenie się powoduje też żywność przetworzona, a także potrawy pikantne i kofeina. Równie intensywne pocenie generuje alkohol spożywany w większych ilościach, który rozszerza naczynia krwionośne podobnie jak przy wykonywaniu ćwiczeń fizycznych. To z kolei sprawia, że organizm zaczyna się chłodzić pocąc się.

Pokarmy zmniejszające pocenie

Jest też grupa pokarmów, która sprzyja mniejszemu wydzielaniu potu. Zaliczamy do nich produkty mleczne, sery oraz inne produkty z wysoką zawartością wapnia, a także warzywa i owoce z dużą zawartością wody. Do takich produktów zaliczyć możemy arbuz, cukinię, brokuły, truskawki, paprykę, winogrona szpinak czy czerwoną kapustę. Na ograniczenie wydzielania potu dobry wpływ też mają takie produkty jak zielona herbata, oliwa z oliwek, migdały, banany i bataty.

Odpowiednia odzież

Podczas upałów latem dużą rolę odgrywa też odpowiednia, przewiewna odzież. Zwróć uwagę, aby przede wszystkim była ona dość luźna, aby wykonana była z naturalnych, przewiewnych materiałów, które nie ograniczają wentylacji.

Stosuj antyperspirant

Jeśli Twój problem nadmiernego pocenia jest tak duży, że dezodorant nie jest w stanie sobie z problemem poradzić, zastosuj antyperspirant. Jest to kosmetyk, który usunie bakterie odpowiedzialne za przykry zapach i dodatkowo aktywnie zablokuje gruczoły potowe w jego produkcji. Pozwoli on na lepsze samopoczucie w trakcie letniego upału.

A jeśli chciałabyś poznać więcej ciekawych tematów dotyczących zdrowia i urody zapraszamy na naszą stronę https://pieknokobiety.com/. Tam znajdują się zarówno ciekawe artykuły, jak i polecane produkty do pielęgnacji. Zapraszamy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena