Zgodnie z popularnym stwierdzeniem przezorny jest zawsze ubezpieczony i trudno się z tym nie zgodzić. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że branża ubezpieczeń w naszym kraju cieszy się taką popularnością, a wraz z nią brokerzy, którzy zajmują się między innymi pośrednictwem przy zakupie polis. Jednakże rola brokerów ubezpieczeniowych jest znacznie ważniejsza, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. 

Data dodania: 2022-06-03

Wyświetleń: 334

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Rola brokera ubezpieczeniowego w branży ubezpieczeniowej

Zastanówmy się więc – jak może pomóc nam broker i w jakich sytuacjach możemy się do niego zgłosić?

Brokerzy i agenci ubezpieczeniowi – czym różnią się te dwa zawody?

Na samym początku warto nakreślić istotną różnicę pomiędzy brokerem a agentem ubezpieczeniowym. Te dwa zawody pełnią podobną funkcję, czyli pośredniczą pomiędzy klientem a ubezpieczalnią w momencie zawierania umowy ubezpieczeniowej i z tego powodu często są one ze sobą zrównywane. Jest to jednak spory błąd, gdyż w rzeczywistości agenci i brokerzy pełnią zupełnie inne funkcje.

Zarówno broker, jak i agent ubezpieczeniowy mogą nam pomóc w zakupie polisy na życie, ubezpieczenia mieszkania czy OC pojazdu. Możemy się do nich zgłosić także w przypadku, kiedy potrzebny jest nam nietypowy rodzaj polisy, taki jak ubezpieczenie IT czy polisa dla zwierząt domowych. Na tym etapie jednak podobieństwa pomiędzy nimi się kończą. Agent ubezpieczeniowy ma za zadanie reprezentować interesy towarzystwa ubezpieczeń, z którym współpracuje, natomiast zadaniem brokera jest reprezentowanie wyłącznie swojego klienta.

Co to zmienia w praktyce? Kiedy skorzystamy z usług agenta ubezpieczeniowego, będziemy mogli wybrać polisę jedynie spośród opcji, które oferuje dana agencja. Broker natomiast ma dostęp do wszystkich polis na rynku i jego zadaniem jest wybór takiej, która będzie odpowiednia dla osoby chcącej skorzystać z jego usług.

Jakie są inne zadania brokerów ubezpieczeniowych?

Chociaż zadanie brokera ubezpieczeniowego jest często upraszczane do pośrednictwa przy sprzedaży produktów ubezpieczeniowych, w istocie jego rola jest znacznie szersza. Broker może przykładowo przeprowadzić audyt wspólnoty mieszkaniowej pod kątem wybranej przez nią polisy. Pozwala mu na to niezależność, gdyż w związku z tym, że nie ma podpisanej umowy z konkretną ubezpieczalnią, zawsze będzie mógł pomóc w wyborze najlepszej opcji dla konkretnego klienta czy grupy.

Co za tym idzie, częścią zadań brokera jest dokładna analiza naszej sytuacji. Nie może on podejmować pochopnych decyzji i w związku z tym musi solidnie przyjrzeć się naszym potrzebom oraz wymaganiom i dobrać polisę, która będzie odpowiadała wszystkim naszym oczekiwaniom.

Warto tutaj dodać, że w związku z odpowiedzialnością brokera ten zawód jest kontrolowany przez Komisję Nadzoru Finansowego. Broker musi być także objęty obowiązkowym ubezpieczeniem cywilnym.

Pamiętajmy, że broker ubezpieczeniowy to przede wszystkim nasz partner, którego główną funkcją będzie wybranie dla nas jak najlepszej opcji spośród wszystkich dostępnych na rynku. Z tego powodu warto postawić na sprawdzonych brokerów, którzy cieszą się dużym zaufaniem, takich jak Prime Broker. Ich oferta jest dostępna pod tym linkiem: https://primebroker.pl.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena