Planując aranżację świetlną architektury zewnętrznej domu i ogrodu należy zastanowić się jaki efekt chcemy uzyskać. Lampy zewnętrzne służą oświetleniu strategicznych miejsc wokół zabudowy, zwiększają bezpieczeństwo i dodają architekturze wyjątkowego charakteru. Chcąc oświetlić jedynie wybrane punkty lub całą fasadę budynku warto rozważyć wybór reflektorów oświetleniowych. Są to wszechstronne oprawy, które dzięki kompaktowej budowie i klasycznemu wzornictwu sprawdzą się w niemal każdej aranżacji.

Data dodania: 2022-04-08

Wyświetleń: 670

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Reflektory oświetleniowe dla architektury zewnętrznej. Na co zwrócić uwagę podczas planowania aranżacji świetlnej domu i ogrodu?

Ważnym aspektem podczas budowy lub remontu domu, który należy rozważyć jest rodzaj oraz rozmieszczenie oświetlenia zewnętrznego. Właściwie dobrana kompozycja świetlna potrafi bowiem wydobyć naturalny urok obiektu, podkreślić architekturę zewnętrzną i nadać przestrzeni ciekawej formy.

Planowanie oświetlenia zewnętrznego należy rozpocząć już na samym początku prac związanych z projektowaniem budynku. Ułatwi to rozmieszczenie kabli elektrycznych w celu doprowadzenia źródła zasilania do lampy. Istnieją jednak rozwiązania, które równie dobrze sprawdzają się do istniejącej już zabudowy. Jednym z takich rodzajów oświetlenia zewnętrznego są reflektory oświetleniowe.

Reflektory zewnętrzne pozwalają uwydatnić konkretne punkty w otoczeniu zabudowy. Właściwie skomponowane stanowią również spójne oświetlenie całej fasady. Stosuje się je zwykle, aby podkreślić kształt, formę konkretnej części budynku, ale również rzeźby, pomników, ogródków czy altan. Świetnie sprawdzają się także wokół basenu czy oczka wodnego. Reflektory zewnętrzne nie tylko wydobywają przestrzeń z mroku, ale także zwiększają bezpieczeństwo domowników. Dzięki kompaktowej budowie takich lamp można dopasować je do wielu zastosowań.

Decydując się na zakup reflektorów oświetleniowych do użytku zewnętrznego należy wziąć pod uwagę warunki w jakich przyjdzie im pracować. Lampy zewnętrzne narażone są bowiem na niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak silny wiatr, deszcz, śnieg czy grad. Z tego powodu muszą one spełniać szereg norm dotyczących szczelności i bezpieczeństwa użytkowania. Wybierając reflektor należy zwrócić uwagę, czy producent zadeklarował jaki posiada on wskaźnikiem ochrony. Wysoki standard szczelności określa się jako IP65/67. Kolejnym ważnym parametrem jest materiał wykonania. Jeśli reflektor posiada szybkę, należy upewnić się, że wyprodukowano ją ze szkła hartowanego. Istotna jest także obudowa reflektora. Renomowani producenci stosują specjalistyczne uszczelnienia ochronne. Nie wolno zapominać o najważniejszym elemencie lampy, czyli jakości światła. W tym przypadku świetnie sprawdzi się LED z wysokim współczynnikiem oddawania barw. Dzięki temu uzyskamy wysoką wydajność świetlną, jednocześnie nie rezygnując z naturalnego światła i efektu „wtapiania się” w przestrzeń.

Oświetlenie zewnętrzne nie tylko podkreśla walory zabudowania. Może ono stanowić ozdobę samą w sobie. Warto zwrócić uwagę na design oprawy. Nowoczesne reflektory ogrodowe posiadają proste kształty. Często są to geometryczne bryły. Oprawy dodają eleganckiego i wręcz ekskluzywnego charakteru. Wybór ponadczasowego wzornictwa pozostawia także możliwość modyfikowania aranżacji w przyszłości bez konieczności wymiany oświetlenia. Bowiem właściwie dobrane produkty wysokiej jakości będą niezawodnie służyły nam przez długie lata.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena