Nie ma też znaczenia, jaki jest to instrument, abstrahując od skrzypiec, nauka gry na pianinie też do prostych nie należy. A na końcu nie ma również znaczenia, czy planuje się dla siebie karierę wirtuoza czy pragnie grać kolędy podczas świąt dla gości, w naukę zawsze trzeba włożyć mnóstwo pracy.
Nauka gry w systemie edukacji
Do nauki gry na pianinie najczęściej zachęcają rodzice małych dzieci. Przeświadczeni o konieczności posiadania edukacji muzycznej organizują dziecku prywatne lekcje w domu. Jeżeli nauczyciel po okresie nauki stwierdzi, że dziecko dobrze rokuje, rodzice wysyłają dziecko do szkoły muzycznej, by tam rozpoczęło naukę w systemowym nauczaniu muzyki.
Dziecko zwykle kończy naukę gry na instrumencie w szkole podstawowej a potem musi podjąć decyzję, co dalej. Taka systemowa nauka gry na pianinie czy innym instrumencie buduje wykształcenie muzyczne i tworzy optymalną ścieżkę kariery, którą być może młody człowiek będzie podążał. Ale gry na pianinie nie uczą się tylko uczniowie, którzy wiążą z nią swoją przyszłość.
Nauka gry na pianinie z nauczycielem
Na naukę gry na pianinie nigdy nie jest za późno, chociaż na karierę pianisty z pewnością tak. Pianino nie jest trudnym instrumentem i z pewnością można podjąć naukę gry na nim w każdym wieku. Jedną ze skutecznych metod są lekcje gry z nauczycielem, który przeprowadzi swojego ucznia przez tajniki początkowego etapu.
Każdy nauczyciel wypracowuje sobie swoją metodę nauczania. Nauka z osobą dorosłą, zdeterminowaną i zmotywowaną, to czysta przyjemność dla nauczyciela. Obie strony mogą wykazać się zaangażowaniem a uczeń chętnie ćwiczy najpierw gamy a potem pierwsze akordy i utwory. Na początku nauczyciel największą wagę przywiązuje do umiejętności technicznych, które leżą u podstaw dalszej nauki oraz nauki czytania nut, które z kolei przygotowują ucznia do etapu nauki samodzielnej, kontynuacji we własnym tempie gry na pianinie.
Samodzielna nauka gry na pianinie
Gry na pianinie można uczyć się samodzielnie, to doskonałe hobby w każdym wieku. Nie każdy uczeń chce lub jest w stanie pracować z nauczycielem, warto wówczas skompletować różne narzędzia, które samodzielną naukę ułatwią. Na rynku wydawniczym można kupić mnóstwo książek, które przeprowadzają ucznia krok po kroku, lekcja po lekcji przez meandry gry. Wybiórczo i w wąskim zakresie pomagają przyswajać kolejne etapy nauki. Uczeń musi jednak w sobie znaleźć niezbędną motywację, by przez ten pierwszy etap przejść. Potem, gdy opanuje zagadnienia techniczne i nauczy się kolejności nut, nauka staje się czystą przyjemnością.
W samodzielnej nauce na jakimkolwiek instrumencie najważniejszym aspektem jest motywacja i systematyczność. Książki, wydawnictwa, YouTube to tylko instrumenty, które pomagają w rozwoju pasji, ale cały ciężar jej rozwoju spoczywa na uczniu.