Pojawiają się bowiem sygnały o możliwości kompletnej przebudowy przepisów powiązanych z planowaniem przestrzennym. Wcześniej inwestorzy mieszkaniowi będą jednak musieli dostosować się do nowej ustawy deweloperskiej. Obsługa prawna inwestycji mieszkaniowej to usługa, która na pewno przyda się deweloperom w obliczu wyzwania, jakim będą nowe zasady sprzedaży lokali i domów.
Obsługa prawna inwestycji pomoże wdrożyć nowe przepisy
Decyzja związana z uchwaleniem zupełnie nowej ustawy deweloperskiej zamiast nowelizacji aktu prawnego z 2011 roku, świadczy o dużej liczbie zmian, które wprowadził ustawodawca. Obsługa prawna inwestycji deweloperskiej pomoże w dostosowaniu się do nowych regulacji, których wejście w życie zaplanowano na 1 lipca 2022 roku. Inwestorzy mieszkaniowi muszą brać pod uwagę między innymi następujące zmiany prawne:
- utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego związane z dodatkowymi formalnościami, jakie wymusi obowiązek przekazywania do tego funduszu w ramach składki niewielkiej części ceny sprzedanego domu lub lokalu
- objęcie nową ustawą również ukończonych inwestycji deweloperskich (jeśli deweloper od razu zawrze umowę ze skutkiem zobowiązująco-rozporządzającym, to nowe obowiązki ustawowe będą się ograniczały do przekazania klientowi odpowiednich informacji przed transakcją i przeprowadzenia odbioru mieszkania/domu wedle ustalonych zasad)
- uregulowanie umowy rezerwacyjnej i wprowadzenie limitu wysokości opłaty za rezerwację (do 1,00% ceny domu lub lokalu z prospektu informacyjnego)
- modyfikację zasad dotyczących stwierdzania i naprawy wad istotnych budynku (m.in. wprowadzenie możliwości powołania się klienta na opinię rzeczoznawcy potwierdzającą istnienie wady istotnej)
- zapewnienie klientowi możliwości zastępczej naprawy wady nieistotnej na koszt dewelopera w razie nieusunięcia jej przez przedsiębiorcę
Warto nadmienić, że powyższe zmiany będą dotyczyły wszystkich deweloperów (niezależnie od formy prawnej), a także spółdzielni sprzedających lokale i domy na wolnym rynku.
Nowe przepisy wymagają m.in. zmiany wzoru dokumentów
Powyższe przykłady potwierdzają, że deweloperów czeka prawdziwa rewolucja prawna. Można przypuszczać, że nie zakończy się ona w 2022 roku, bo inwestorzy przez dłuższy czas będą testować w praktyce nowe pomysły ustawodawcy. Część z nich już teraz wzbudza pewne wątpliwości. Dlatego pomoc, którą zapewnia obsługa prawna inwestycji deweloperskiej może być bardzo potrzebna (również mniejszym deweloperom). Nowe przepisy wymuszą bowiem zmianę procedur sprzedażowych i reklamacyjnych, a także wzorów dokumentów przedstawianych klientom.
Inwestorzy powinni uważać również na inne zmiany prawne
Nowa odsłona ustawy deweloperskiej to oczywiście nie jedyny powód, który uzasadnia skorzystanie z ciekawej usługi, jaką jest obsługa prawna inwestycji. Kolejne zmiany prawne wydają się bowiem przesądzone. Biorąc pod uwagę obecne realia, modyfikacje prawa budowlanego i przepisów dotyczących gospodarki przestrzennej, prawdopodobnie będą tylko kwestią czasu. Nie można także wykluczyć zmian regulacji związanych np. z odrolnieniem gruntów. Na początku 2021 r. rozpoczął się bowiem rządowy przegląd przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych.