Wchodzicie na stronę dewelopera, który buduje bloki w interesującej Was lokalizacji, wybieracie liczbę pokoi, właściwy metraż, odpowiednią kondygnację i wyszukujecie całą listę dostępnych lokali. Możecie zobaczyć układ każdego z nich i sprawdzić na nim m.in. jaką powierzchnię ma sypialnia, salon z aneksem kuchennym oraz łazienka. Ale to nie wszystko. Co jeszcze odczytacie z planu lokalu?

Data dodania: 2025-01-02

Wyświetleń: 36

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Sprzedaż nowych mieszkań - jak czytać plany lokali?

Nowe mieszkania w stanie deweloperskim zazwyczaj kupuje się jeszcze na etapie budowy. Zanim podpisze się umowę, nie można do nich wejść, rozejrzeć się i ocenić, czy wielkość pomieszczeń rzeczywiście nam odpowiada, ani sprawdzić, jaki będzie widok z okna. Wyboru dokonuje się na podstawie planów lokali, które są dostępne zarówno na stronach internetowych inwestycji, jak i w biurach sprzedaży.

Jak czytać plany i wybrać najlepsze nowe mieszkania na sprzedaż?

Plan sprzedażowy a architektoniczny

Na początek trzeba powiedzieć, że istnieją dwa rodzaje planów mieszkań – plan sprzedażowy i architektoniczny. Plan sprzedażowy to ten, który możemy obejrzeć w internecie albo w biurze dewelopera. Zazwyczaj jest dość prosty i uwzględnia proponowane ustawienie mebli w lokalu. Natomiast plan sprzedażowy zawiera więcej szczegółowy i oznaczeń – da się na nim odczytać np. dokładne wymiary otworów okiennych i odległości pomiędzy poszczególnymi ścianami. Taki plan dostaje się przeważnie przy podpisywaniu umowy.

Ściany nośne i działowe

Zarówno na planach sprzedażowych, jak i architektonicznych pokazuje się, gdzie znajdują się ściany nośne i działowe. Nośne oznaczane są grubymi liniami z wypełnieniem, zaś działowe jedną cienką z wypełnieniem albo dwiema cienkimi bez wypełnienia. Ich lokalizacja ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy planuje się np. zburzyć ścianę i otworzyć kuchnię na pokój, żeby uzyskać jedną dużą przestrzeń. Jeśli kuchnia oddzielona jest ścianą działową, taka ingerencja nie będzie możliwa.

Oznaczenie stron świata

Na planie da się odczytać również położenie mieszkania względem stron świata. Prezentowane jest ono zazwyczaj w postaci oznaczenia przypominającego kompas ze strzałką i literą N wskazującą północ.

Dobrze wybrać nowe apartamentowce, które mają okna sypialni skierowane w innym kierunku niż na wschód i salon z ekspozycją południową lub zachodnią, żeby zapewnić dobre doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym.

Oznaczenie okien i drzwi

Co jeszcze znajduje się na planie mieszkania? Nawet na prostych planach sprzedażowych można sprawdzić, gdzie zaprojektowano okna i drzwi, w tym drzwi balkonowe, jeśli do lokalu przynależy balkon lub taras. Zazwyczaj pokazuje się również kierunek ich otwierania albo oznacza go, wykorzystując symbole „L” (strona lewa) i „P” (strona prawa).

Na planach architektonicznych widoczne są także okręgi z liczbami, które określają wysokość oraz szerokość otworów okiennych i drzwiowych.

Inne oznaczenia na planach mieszkań

Oprócz tego z planów można odczytać np. gdzie znajdują się schody, jeśli mieszkanie ma dwa poziomy, w których miejscach pomieszczenie będzie miało mniejszą wysokość niż standardowe 1,9 m oraz gdzie zaplanowano liczniki pomiarowe, osprzęt elektryczny czy kanały wentylacyjne.

Zanim podejmie się ostateczną decyzję, dobrze jest dokładnie przeanalizować układ i zastanowić się, czy lokal spełnia wszystkie oczekiwania, bo zakup nieruchomości to decyzja na długie lata.

Gdzie kupić mieszkanie z garażem? Sprzedaż nowych mieszkań prowadzi m.in. developer ze Słupska, firma Matbet: https://matbet.com.pl

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena