Od lat instrumenty klawiszowe, takie jak pianino czy keyboard, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Naukę gry na tych instrumentach można rozpocząć w każdym momencie, ale im wcześniej, tym lepiej. Do pozytywnych skutków nauki można zaliczyć rozwój kreatywności, wzrost pewności siebie i wiary we własne siły, a także większą odpowiedzialność i cierpliwości. Zwiększają się zdolności do logicznego myślenia i wyobraźni przestrzennej.

Data dodania: 2021-11-16

Wyświetleń: 378

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Nauka gry na instrumentach klawiszowych - Dom Pełen Muzyki

Keyboard a pianino

Nauka gry na keyboardzie różni się o gry na pianinie, różnice na pierwszy rzut oka to wielkość instrumentów i jakość dźwięków. Keyboard jest prosty w transporcie, można go z łatwością przewieźć, kiedy jest potrzeba zagrania koncertu w terenie. Jest wyposażony w podkłady, które mogą towarzyszyć granej melodii, potrafi również naśladować inne instrumenty klawiszowe. Pianino ma wbudowany mechanizm, który niejako wymusza osiągnięcie pewnych nawyków i umiejętności. Duże znaczenie ma siła nacisku na klawisze, pozwala na wykształcenie większych umiejętności niż keyboard. Jeśli jest pierwszym instrumentem do nauki, to opanowanie gry na keyboardzie jest dużo łatwiejsze.

Nauka gry na pianinie

Przed rozpoczęciem nauki gry na pianinie trzeba wyrobić przyjęcie odpowiedniej postawy i odpowiedniej pozycji. Właściwe ustawienie ramion daje możliwość szybszego i łatwiejszego poruszania palcami na klawiaturze. Krzesło lub ława powinny znajdować się na samym środku klawiatury, punktem odniesienia jest klawisz G. Łokcie muszą znajdować się na wysokości klawiatury, lub delikatnie pod nią. Trzeba też zwrócić uwagę na wypracowanie odpowiedniej pozycji palców, ponieważ nieodpowiednie ustawienie może skutkować bólami w okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Należy przede wszystkim pracować mięśniami palców, a nie nadgarstków i ramion. Dłoń powinna unosić się wyżej niż nadgarstek, a palce należy wygiąć w łuk. Nie można zapominać o stopach, ich płaskie ułożenie na podłodze zapewnia większą stabilność. Bardzo ważna jest uważność podczas grania, prędkość trzeba zwiększać stopniowo, dopiero po opanowaniu techniki gry. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z metronomu, który ustala optymalne tempo gry. Bardzo ważna jest w przypadku pianisty opanowanie szybkiego czytania nut. Zachowanie samodyscypliny i systematyczności umożliwia osiągnięcie postępów.

Nauka gry na keyboardzie

Klawiatura keyboardu jest prawie taka sama jak pianina. Układ czarnych i białych klawiszy jest taki sam, ale mniejsza jest liczba oktaw. Inny jest także mechanizm klawiatury niż w instrumentach akustycznych. Akompaniament w keyboardzie może mieć postać podkładu perkusyjnego albo składać się z większej ilości instrumentów. Na początku należy oswoić się z układem klawiatury i pracą mechanizmu, trzeba tez odpowiednio dopasować wysokość statywu.

Podstawą gry na instrumentach klawiszowych, jak tez innych, jest opanowanie poziomu technicznego i stopniowe ulepszanie umiejętności. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie dobrego nauczyciela i rozpoczęcie nauki na instrumentach klawiszowych pod jego przewodnictwem.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena