Osoby dotknięte zaćmą, po zabiegu wszczepienia soczewek węwnątrzgałkowych PanOptix® w pełni realizują się w życiu społecznym i rodzinnym. Ba, nie tylko w dalszym ciągu są doskonałymi kierowcami, uprawiają sporty i spełniają się kulturalnie, lecz dzięki najnowszym osiągnięciom technologii optycznej, cieszą się dobrym wzrokiem bez konieczności noszenia szkieł wspomagających widzenie. 

Data dodania: 2021-06-22

Wyświetleń: 429

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Soczewki wewnątrzgałkowe PanOptix® - skuteczna metoda leczenia zaćmy

O tym, jak szybko można wrócić do pełnej sprawności po zabiegu usunięcia zmętniałej soczewki zastanowimy się wspólnie w poniższym artykule.

Zaćma, objawy i leczenie

Z wiekiem soczewka traci swoją przejrzystość, czasem przybiera barwę żółtą lub brunatną. Ponieważ w procesie widzenia czynnikiem niezbędnym jest światło, zmiana barwy i przezierności soczewki jest odczuwalna jako obniżenie ostrości, kontrastu oraz nasycenia barwami.

Rodzaje zaćmy:

  • zaćma jądrowa;
  • zaćma korowa;
  • zaćma podtorebkowa.

Zaćma jądrowa charakteryzuje się stopniowym, powolnym centralnym zmętnieniem soczewki. Osoby nią dotknięte skarżą się na upośledzenie widzenia w dal.

Zaćma korowa wpływa na widzenie w zależności od miejsca zmętnienia soczewki. Jednym z objawów jej występowania jest nadwrażliwość na światło (oślepianie przez pojazdy nadjeżdżające z naprzeciwka) oraz dwojenie.

Zaćma podtorebkowa objawia się u młodszych osób. Pierwszymi objawami jest pogorszenie widoczności w jasno oświetlonych pomieszczeniach. Następnie występują kłopoty z widzeniem z bliskiej odległości.

Jedynym uznanym i co najważniejsze skutecznym sposobem leczenia zaćmy jest usunięcie zmętniałej soczewki, zastępując ją soczewką wewnątrzgałkową.

Zabieg chirurgiczny wykonywany jest przy zastosowaniu metody fakoemulsyfikacji, polegającej na usunięciu starej soczewki przy pomocy ultradźwięków. W tym przypadku nie występuje konieczność zakładania szwów, ponieważ delikatna rana zamyka się samoistnie pod wpływem ciśnienia panującego wewnątrz gałki ocznej.

Zwykle poprawa wzroku pojawia się natychmiast po zabiegu, natomiast już po kilku dniach pacjenci wracają do pełnej sprawności, ciesząc się na nowo odkrywanym światem.

Soczewki wewnątrzgałkowe PanOptix®.

W odróżnieniu od tradycyjnych soczewek kontaktowych soczewki wewnątrzgałkowe implantowane są w torebce soczewki organicznej w komorze tylnej. Dzięki temu zabiegowi uzyskuje się korekcję wzrokową. Dotyczy to afakii wtórnej, w przypadku usunięcia soczewki z zaćmą u dorosłych pacjentów z prezbiopią i bez niej, uniezależniając pacjentów od korekcji okularowej.

Soczewki trójogniskowe mają za zadanie zapewnić wyraźny obraz bliży, dali oraz odległości pośredniej po zabiegu usunięcia zaćmy. Efekt ten jest możliwy przy wszczepieniu soczewki trójogniskowej, nie zaś jednoogniskowej, refundowanej przez NFZ. Jednym słowem, soczewka trójogniskowa ma uniezależnić pacjentów od konieczności noszenia okularów, co w wielu sytuacjach jest nie tylko wygodne, lecz wręcz praktyczne.

Nowe soczewki pozwalają swobodnie korzystać z akcesoriów turystycznych, takich jak gogle narciarskie, okulary przeciwsłoneczne, maski do nurkowania czy kaski motocyklowe. Piękne, zadbane oczy nie są już ukryte przed światem za oprawkami okularów. Po przebudzeniu nie trzeba już poszukiwać szkieł, by sprawdzić godzinę na zegarku. No i najważniejsze, za kierownicą Ty i twoi najbliżsi poczujecie się wreszcie w pełni bezpieczni, bez względu na porę dnia lub nocy. Bez konieczności pamiętania o zabraniu odpowiednich okularów. Czy można chcieć więcej? Tym bardziej że za cenę jednej pary dobrych okularów, można spędzić tydzień w pięknym kurorcie tureckim lub zafundować sobie do domu całkiem niezły sprzęt audio. I wszystko to zobaczymy i obsłużymy bez potrzeby dźwigania czegokolwiek na nosie.

Soczewki wewnątrzgałkowe PanOptix®, konsultacja lekarska

W trakcie wizyty u okulisty warto poprosić o informacje dotyczące soczewek wewnątrzgałkowych PanOptix® oraz samego zabiegu. Nie tylko pozwoli to poszerzyć swoją wiedzę, lecz także uspokoi osoby, które mają pewne obawy co do samego zabiegu. Z pewnością fachowa opinia kogoś, kogo znamy osobiście, pomoże w podjęciu jedynej, słusznej decyzji. 

Wystarczy tylko zapamiętać, że chodzi o soczewki wewnątrzgałkowe PanOptix®. To hasło, które odsłania świat w naturalnych barwach.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena