Przewlekły stres może negatywnie wpływać na nasze zdrowie, samopoczucie i relacje z innymi ludźmi. By się od niego uwolnić, warto poznać różnorodne techniki relaksacyjne, które pozwolą nam lepiej radzić sobie z rozładowaniem napięcia.

Data dodania: 2021-06-07

Wyświetleń: 417

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Techniki relaksacyjne, które pomogą złagodzić napięcie i stres

Techniki relaksacyjne na stres i napięcie

Do podstawowych technik relaksacyjnych zaliczyć można przede wszystkim ćwiczenia oddechowe. Doskonale sprawdzają się zarówno stosowane samodzielnie, jak i jako uzupełnienie pozostałych technik.

Kontrola oddechu to bardzo prosta i niewymagająca technika relaksu, której podstawę stanowi oddychanie przeponowe. Pod wpływem stresu nasz oddech staje się szybszy i bardziej płytki. Oddychanie powolne, głębokie, spokojnie i za pomocą przepony sprawia, że nasz oddech się stabilizuje, tempo pracy serca zwalnia, a ciało zaczyna się rozluźniać.

Inne techniki relaksacyjne związane z oddechem to na przykład oddychanie naprzemienne, metoda 4-7-8 lub oddech kwadratowy.

1. Trening Jacobsona

Jest to technika relaksacji składająca się z dwóch etapów: relaksacji stopniowej (polegającej na nauce napinania pojedynczych grup mięśni) oraz zróżnicowanej (podczas której dana osoba uczy się napinania partii mięśni niezbędnej do wykonania określonej czynności, np. zaciśnięcia dłoni).

Tego typu metody relaksacyjne opierające się na napinaniu i rozluźnianiu mięśni całego ciała, to nie tylko doskonałe techniki relaksacyjne na stres, ale poprzez wyciszenie umysłu i uspokojenie ciała są chętnie zalecane przez fizjo- i psychoterapeutów.

2. Wizualizacja

Metody relaksacyjne opierające się na wizualizacji stanowią pewien rodzaj medytacji. Technika wizualizacji porusza wszystkie zmysły, jednak jej źródłem jest przede wszystkim wyobraźnia. Metoda ta polega bowiem na wizualizowaniu sobie pewnych wydarzeń czy sytuacji, dzięki którym czujemy się zrelaksowani i odprężeni.

Można wyobrażać sobie siebie na łonie natury, spacer po plaży czy powrót do miejsc znanych z dzieciństwa. Odtwarzając sobie ten „film”, należy skupić się na wszystkich szczegółach – dostrzec, usłyszeć i poczuć wszystkie jego elementy.

3. Trening uważności

Za przeciwieństwo wizualizacji uznać można trening uważności, czyli mindfulness. Metoda ta opiera się bowiem na skierowaniu całej uwagi na to, co dzieje się tu i teraz.

Na technikę mindfulness składa się kilka elementów, takich jak:

  • świadomy oddech
  • zerwanie z rutyną poprzez wykonywanie danej czynności w sposób inny niż zazwyczaj
  • pełne skupienie na wykonywanej czynności
  • koncentracja na własnych myślach i emocjach

Dzięki temu technika ta pozwala nie tylko się zrelaksować, ale także lepiej poznać swoje ciało i odczucia. Takie techniki relaksacyjne szczególnie polecane są osobom niezwykle zestresowanym.

Techniki relaksacyjne, choć mogą wydawać się stosunkowo łatwe, w rzeczywistości wymagają codziennej praktyki. Trudno bowiem ot tak odciąć się od bodźców z otaczającego świata. Jednak mimo to warto wypróbować na sobie choć kilka z nich, by nauczyć się kontrolować poziom stresu i negatywnych emocji.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena