Nie ma lepszego pokarmu dla niemowlęcia niż mleko matki. Mimo to do diety malucha, który skończył 6 miesięcy, powinny zostać wprowadzone nowe produkty. Nowości w menu dziecka wzbudzają wiele emocji – mamy zastanawiają się, co, kiedy i w jaki sposób podawać swoim pociechom. 

Data dodania: 2021-04-30

Wyświetleń: 615

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Rozszerzanie diety dziecka karmionego piersią – od czego zacząć?

Przygotowaliśmy kilka rad dotyczących tego, jak rozszerzać dietę niemowlaka karmionego piersią i jak rozpocząć przygodę z poznawaniem nowych smaków przez dziecko.

Kiedy najlepiej rozszerzyć dietę niemowlęcia?

Przyjęło się, że dziecko karmione mlekiem matki, powinno mieć rozszerzoną dietę po 6. miesiącu życia. To właśnie w tym czasie jego układ pokarmowy staje się gotowy do trawienia jedzenia o stałej konsystencji. Warto także uważnie obserwować dziecko pod kątem tego, czy przyszedł już właściwy czas na nowości w diecie.

Spróbuj wprowadzić nowe pokarmy, jeżeli:

  • maluch samodzielnie siedzi i umie chwytać kawałki jedzenia w ręce,
  • niemowlak z zainteresowaniem obserwuje to, co inni mają na talerzach,
  • nie wypycha podanego jedzenia z buzi.

Jeśli zauważysz, że twoje dziecko nie ma jeszcze ochoty na nic innego poza mlekiem, nie zmuszaj go do jedzenia. Kolejną próbę rozszerzenia diety podejmij za kilka dni.

Jakie produkty wprowadzać jako pierwsze do diety dziecka karmionego mlekiem matki?

Karmienie piersią a rozszerzanie diety to zagadnienie, które na pewno dokładnie przestudiowały wszystkie mamy kilkumiesięcznych maluchów. Wiedząc, kiedy zacząć wprowadzać do jadłospisu dziecka nowe produkty, należy też dowiedzieć się, które z nich niemowlak powinien jeść jako pierwsze.

Mimo że nie ma ściśle określonych reguł, co do tego, jakie pokarmy powinny być podawane na początku rozszerzania diety, zaleca się, aby były nimi warzywa. Ziemniaki, marchewkę czy dynie należy wprowadzać do jadłospisu osobno, w odstępie dwóch dni. Dzięki temu w przypadku zaobserwowania reakcji alergicznej będzie można łatwo stwierdzić, na który produkt jest uczulony maluch.

W kolejnym etapie można podawać dziecku owoce. Nie powinny one stanowić pierwszych posiłków niemowlaka ze względu na słodki smak, do którego maluch bardzo szybko się przyzwyczaja. Następnie należy zaserwować małemu człowiekowi ryż, kaszę, mięso, ryby i jajka.

Ile posiłków powinien jeść niemowlak po rozszerzeniu diety?

Nie można zapominać o tym, że mimo rozszerzenia jadłospisu, mleko nadal stanowi podstawę diety niemowlaka. Dlatego włączając do jego menu kolejne pokarmy, nie należy rezygnować z karmienia piersią.

Dziecko karmione piersią po 6. miesiącu życia powinno jeść od 2 do 3 posiłków uzupełniających dziennie. Ilość i częstotliwość podawania jedzenia zmienia się po 9. miesiącu. Starszy niemowlak musi jeść minimum 3 posiłki w ciągu dnia, a do tego należy podawać mu od 1 do 2 przekąsek.

Aby maluch mógł zjeść pierwsze serwowane mu dania, muszą być nimi gładkie musy, przeciery i kremy. Z biegiem miesięcy, kiedy u niemowlaka pojawią się zęby, posiłki powinny mieć coraz bardziej urozmaiconą, a na końcu stałą konsystencję.

Rozszerzanie diety dziecka jest procesem – wymaga czasu, obserwacji niemowlaka i poznania jego preferencji smakowych. Jest to jednak bardzo ważne zadanie, które stoi przed wszystkimi rodzicami, gdyż mleko matki, choć najlepsze dla malucha, na pewnym etapie rozwoju przestaje zaspokajać wszystkie jego potrzeby żywieniowe.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena