Każde dziecko jest inne, co staje się widoczne już w pierwszych dniach po narodzinach. Niektóre maluchy potrafią spokojnie przespać całą noc, a inne budzą się nawet kilka razy. Część noworodków nie protestuje w momencie odkładania do łóżeczka, a inne – chcą być stale na rękach u rodziców. 

Data dodania: 2019-07-16

Wyświetleń: 817

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

High need baby. Sprawdź, czy twoje dziecko należy do tej wymagającej grupy

Jeżeli masz wrażenie, że noworodek jest szczególnie wymagający, być może należy do tzw. grupy high need baby. Sprawdź, co to oznacza.

Noworodki zwykle bardzo dużo jedzą i przesypiają prawie całe dnie. Tak jest najczęściej, jednak nie zawsze. Niektóre dzieci potrzebują znacznie więcej, bo mają wyjątkowe potrzeby. To wymusza na rodzicach konieczność szybkiego dostosowania się do oczekiwań maluchów, które wymagają od opiekunów poświęcenia dużo większej uwagi.

Kim jest High need baby?

 Mianem high need baby (HNB) określa się wymagające dziecko, które ma specyficzne potrzeby. Wynikają one przede wszystkim ze szczególnego odbierania bodźców z otoczenia. Dlatego są bardziej absorbujące, częściej płaczą, domagają się noszenia na rękach itp.

Warto przy tym podkreślić, że HNB nie jest żadną jednostką chorobową ani też niepokojącym syndromem. Niemniej jednak często wyrastają z nich dzieci bardzo wrażliwe, nierzadko znajdujące się w grupie ryzyka zaburzeń integracji sensorycznej.

Jak rozpoznać High need baby?

Chociaż każdy noworodek wymaga odpowiedniej ilości uwagi, czułości i bliskości, dzieci należące do grupy HNB mają bardziej specyficzne potrzeby. Takiego malucha można zatem łatwo rozpoznać po kilku typowych cechach.

  • Zwiększona aktywność

Mówi się, że high need baby to dziecko hiperaktywne – takie, które nie jest w stanie spokojnie leżeć. Dlatego może protestować, gdy rodzic będzie chciał owinąć je w kocyk lub rożek.

  • Nieodkładalność

Każda próba odłożenia dziecka HNB zawsze kończy się intensywnym płaczem. Ciągłe noszenie malucha to standard – często nie pomaga nawet noszenie w chuście lub nosidle.

  • Nieprzewidywalność

U niemowląt należących do grupy HNB nie da się określić stałego rytmu dnia. Godziny karmienia i spania są nieprzewidywalne. Jednego dnia maluch pójdzie spać późnym wieczorem, innym razem zaśnie po 19:00. Jednego dnia drzemka wyniesie 2,5 h, a innego – potrwa zaledwie 15 minut.

  • Nadwrażliwość

High need baby to niemowlę, które wyróżnia się szczególną wrażliwością na to, co dzieje się wokół. Dlatego trudno tutaj mówić o twardym śnie – takie dziecko wybudza nawet najmniejszy szelest.

  • Potrzeba kontaktu fizycznego

Dzieci należące do grona HNB wymagają kontaktu fizycznego. Dlatego uspokajają się przy piersi, podczas spania w jednym łóżku z mamą czy podczas noszenia na rękach.

Nie jest łatwo być rodzicem HNB

Rodzice dzieci należących do grupy HNB nie mają łatwo. Mogą odczuwać zmęczenie, znużenie, a nawet frustrację. Nie należy jednak mieć do siebie pretensji, ponieważ wymagające zachowania wpisane są w naturę niemowlęcia. Jedyne co możesz zrobić, to szukać własnych sposobów radzenia sobie z takim maluchem. Warto też szukać wsparcia wśród innych rodziców, którzy opiekują się high need baby.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena