Utrata włosów – czy to spowodowana genetycznymi predyspozycjami, czy też chorobą albo wypadkiem – może oznaczać spadek pewności siebie i, co oczywiste, obniżenie oceny własnej atrakcyjności. Transplantacja włosów jest jednym z rozwiązań, które w podobnych sytuacjach bierze się pod uwagę.

Data dodania: 2021-04-01

Wyświetleń: 549

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Przeszczep włosów – czy to rozwiązanie dla Ciebie?

Dlaczego przeszczep włosów, a nie kosmetyki?

Zdecydowana większość kosmetyków stworzonych z myślą o zagęszczeniu fryzury, albo nie działa wcale, albo działa bardzo słabo i tylko na niektórych pacjentów. To oczywiście spory problem, ponieważ koszty terapii wcale nie są niskie. Podstawowy problem polega jednak na tym, że zagęszczenie włosów jest możliwe tylko wtedy, kiedy fizjologia skóry pozostaje nienaruszona. Często ten warunek nie jest spełniony – zwiększone stężenie androgenów przyspiesza łysienie, a po wypadkach skóra ulega głębokiemu uszkodzeniu i nie jest w stanie utrzymać włosów bez względu na jakość stosowanych kosmetyków.

Przeszczep w takiej formie, w jakiej opisują go eksperci na transplantacjawlosow.pl to w istocie osadzenie mieszków włosowych w tych miejscach, w których ich brakuje. Takie włosy wzrastają w swoim tempie i przyjmują się również w miejscach, a których pierwotne mieszki włosowe obumarły lub zostały uszkodzone.

Krótka lista przeciwwskazań

Umiejętnie przeprowadzana transplantacja włosów ma naprawdę krótką listę przeciwwskazań, co jest jej bardzo silnym atutem. Trafiają tu głównie ogólne przeciwwskazania, które pojawiają się przy każdym, nawet bardzo mało inwazyjnym zabiegu, w tym zaburzenia krzepnięcia krwi, aktywna choroba nowotworowa czy nieleczona cukrzyca i nadciśnienie.

Warto jednak w tym miejscu wspomnieć o jednym przeciwwskazaniu specyficznym, którym jest łysienie plackowate. Powody są dwa. Po pierwsze, w tej jednostce może okazać się bardzo trudne wyselekcjonowanie zdrowych mieszków włosowych do przeszczepu, a po drugie, odtworzenie pierwotnej linii włosów prawdopodobnie i tak będzie niemożliwe. Zabieg transplantacji byłby technicznie wykonalny i nie stanowiłby przy łysieniu plackowatym zagrożenia dla zdrowia, ale jego skuteczność byłaby na tyle niska, że ta metoda się nie sprawdza.

Oczywiście zabieg nie zostanie też przeprowadzony, jeśli na skórze głowy rozwija się aktywny proces chorobowy. Po zaleczeniu można ponownie stawić się w klinice.

Jakie są efekty, a jakich osiągnąć się nie da?

Kilka lat temu, kiedy głośno stało się o komercyjnych zabiegach transplantacji włosów, ilustrowane one były fotografiami osób praktycznie łysych, które po zabiegu zyskiwały włosy gwiazdy rocka. Tak to oczywiście nie działa.

Zabieg polega na przeniesieniu mieszków włosowych z jednego miejsca w drugie. Zwykle miejscem do pobrania zespołów mieszkowych jest obszar potylicy, gdzie włosy są gęste i utrzymują się najdłużej, ale można też przeszczepić mieszki na przykład z brody. Siłą rzeczy w miejscu pobrania mieszków włosy staną się odrobinę rzadsze. To zmiana praktycznie niezauważalna, ale odnotowujemy ją z kronikarskiego obowiązku. Liczba zespołów mieszkowych, które w czasie pojedynczego zabiegu można przenieść to maksymalnie 2500, co daje około 6000 włosów.

To duża liczba, ale nie na tyle, żeby z fryzury na księżyc w pełni zrobić bujną czuprynę. Wystarcza na pewno do odtworzenia pierwotnej linii włosów lub zamaskowania miejsc uszkodzonych w czasie wypadków. Można dzięki przeszczepowi włosów zagęścić fryzurę tam, gdzie jest ona wizualnie rzadsza, można przywrócić pożądaną linię włosów. To wystarcza, żeby odzyskać pewność siebie i wiarę w swój atrakcyjny wygląd. Żadna wiarygodna klinika nie reklamuje się zdjęciami osób, które z zaawansowanych zakoli przeszłyby do stanu długich i ultragęstych włosów, bo to zwyczajnie nie jest możliwe.

Kiedy zdecydować się na transplantację włosów?

Włosy, które będą wyrastały z transplantowanych mieszków, potrzebują około 9 miesięcy, żeby się w pełni rozwinąć. W tym czasie najczęściej pobudza się ich wzrost specjalnymi lekami i dba o stan włosów dzięki dedykowanym liniom kosmetyków. Sam przeszczep to kwestia maksymalnie kilku godzin i w tym samym dniu wraca się do domu, więc tutaj ograniczenia czasowe są niewielkie. Dobrze umówić się na taki termin, po którym będzie można przez jakiś czas wypoczywać, nie wystawiając się na przykład na działanie słońca.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena