Brakowało takiej wiedzy i wreszcie jest e-book o sprawach wspólnot mieszkaniowych: kto płaci za remont balkonu, jakie są kompetencje zarządu wspólnoty, kto za co płaci we wspólnocie? A kupić ten e-book możesz np. w e-kiosku FENIXa.

Data dodania: 2008-11-03

Wyświetleń: 3496

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co do niektórych części budynku nie ma wątpliwości w sprawie wydatków na ich remonty przez wspólnotę mieszkaniową, np. dach budynku. Często sprawą niejasną jest jednak koszt remontu balkonu. Bo z reguły np. mieszkania na parterze nie mają balkonów, a także w poziomie balkony występują jedynie w co którymś mieszkaniu. Czy zatem balkon jest integralną częścią mieszkania, czy też należy traktować go jako element elewacji budynku i wszyscy współ-właściciele powinni ponosić koszty ich remontu?

Ustawa o własności lokali nie daje odpowiedzi wprost na tego rodzaju pytania. Jednakże sporne dotychczas zagadnienie rozstrzygnął Sąd Najwyższy:

"Balkon, jeśli mieszkanie jest odrębna nieruchomością, stanowi część składową tego lokum. Koszty koniecznego remontu obciążają więc właściciela, a nie wspólnotę mieszkaniową. On też jest odpowiedzialny wobec władz budowlanych za utrzymanie go w odpowiednim stanie i przeprowadzenie niezbędnych prac.” (wyrok SN z 3 października 2002 r. - sygn. III RN 153/01)." - wyjaśnia w swoim ebooku radca prawny.

Na tę publikację czekali właściciele mieszkań i lokali użytkowych. Wreszcie ktoś po ludzku wytłumaczył, co możesz robić i co Ci się należy, kiedy jesteś we wspólnocie mieszkaniowej. Teraz już możesz poczuć się pewnie - jest publikacja, która mówi o tym, co zawsze chciałeś wiedzieć, ale bałeś się zapytać.

Stanisław Starkiewicz pracując jako radca prawny w obszarze wspólnot mieszkaniowych, od początku ich powstania uczestniczył w wielu sprawach sądowych dotyczących ustawy o własności lokali.

Czego jeszcze dowiesz się z tej e-książki?
# Czym jest wspólnota mieszkaniowa?
# Kto za co płaci we wspólnocie?
# Czym różni się zarządzanie małą (2 - 7 lokali) wspólnotą od zarządzania dużą?
# Jak zaskarżyć uchwałę wspólnoty?
# Jakie obowiązki i kompetencje ma zarząd?
# Czym są czynności zachowawcze?
# W jaki sposób należy powiadomić właścicieli o planowanym zebraniu?

W skład książki wchodzą także 24 strony wzorów pism urzędowych, które przydadzą Ci się, jeśli jesteś we wspólnocie mieszkaniowej.

Ryszard Chustecki
(zobacz też tu>>>) zobacz też tu>>>
Licencja: Creative Commons
0 Ocena